Πήρε τη νίκη και τη διαφορά (video)

Η Νταρουσάφακα νίκησε άνετα με 78-55 τη Μάλαγα, πανηγυρίζοντας τη δεύτερη νίκη της στο ΤΟΡ-16 της Ευρωλίγκα.

Η Νταρουσάφακα νίκησε άνετα με 78-55 τη Μάλαγα, πανηγυρίζοντας τη δεύτερη νίκη της στο ΤΟΡ-16 της Ευρωλίγκα. Παράλληλα, η τουρκική ομάδα κάλυψε και τη διαφορά του πρώτου αγώνα, αφού είχε χάσει με 8 πόντους και υπερτερεί στην ισοβαθμία με τους Ισπανούς.

Οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία στο σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο και στο ημίχρονο βρίσκονταν ήδη στο +9 (37-28). Στο δεύτερο μέρος διατήρησαν πάλι σε υψηλά στάνταρ την άμυνά τους και δεχόμενοι μόλις 27 πόντους, έφτασαν στο ξεκάθαρο και δίκαιο 78-55.

Ο Χαρανγκόντι με 21 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ για τους νικητές, με άξιους συμπαραστάτες τους Γιαγκμούρ και Σλότερ που σημείωσαν 12 και 11 πόντους αντίστοιχα. Από την ομάδα της Ανδαλουσίας μόνο οι Βάσκεθ, Κουζμίνσκας είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, 12 αμφότεροι.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 37-28, 59-45, 78-55

Νταρουσάφακα (Μαχμουτί): Ουίλμπεκιν 8 (2), Γιαγκμούρ 12 (2), Ρέντινγκ 6, Ερντέν 9, Μαρκοϊσβίλι 9, Γκόρντον 2, Αρσλάν, Σλότερ 11, Χαρανγκόντι 21, Μπιέλιτσα, Πρέλτζιτς

Μάλαγα (Πλάθα): Τζάκσον 2, Ντίαθ 2, Χέντριξ 5, Τόμας 6, Ντίεθ 2, Σουάρεθ 5 (1), Νέντοβιτς, Βάσκεθ 12, Κουζμίνσκας 12 (2),  Νέλσον 8, Κούλεϊ 1