Πέρασε από το Μπάμπεργκ και πήγε τελικό η Μπάγερν

Με σερί 14-0 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η Μπάγερν ανέτρεψε το προβάδισμα της Μπάγερν και πήρε τη νίκη με σκορ 83-79, μαζί και την πρόκριση στους τελικούς του γερμανικού πρωταθλήματος όπου θα αντιμετωπίσει την Άλμπα Βερολίνου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αφιονισμένοι στο παιχνίδι, προηγήθηκαν 33-17 στο 10΄ και συντήρησαν τη διαφορά στο ημίχρονο (52-38), δείχνοντας πως έχουν τον πρώτο λόγο για το 2-2. Εντούτοις το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια τελείως διαφορετική ιστορία. Με το παιχνίδι στο  69-63 στο 30΄ η Μπάγερν έτρεξε σερί 14-0 (!) στο ξεκίνημα της δ΄ περιόδου και έφτασε να προηγείται 69-77 πριν ο Μαοντό Λο διακόψει την «αιμορραγία» των γηπεδούχων.

Το παιχνίδι κατέληξε να κριθεί στο ένα σουτ. Με το σκορ στο 76-80 ο Ζήσης σκόραρε για τρεις (79-80, 01:26). Ο Λο είχε την ευκαιρία να δώσει στην ομάδα του το προβάδισμα στα 26΄΄ αλλά αστόχησε σε τρίποντο και ο Μπαρτέλ έβαλε1/2 βολές στα 14΄΄.  Οι γηπεδούχοι δεν έκαναν καν σουτ ισοφάρισης ή νικης μετά το λάθος του Χάκετ και η Μπάγερν πήρε νίκη – πρόκριση στους τελικούς με κάρφωμα του Κάνινχαμ για το τελικό 79-83.

Για τους νικητές ο Μπαρτέλ είχε 19 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τον Χομπς να προσθέτει 12. Για την Μπάμπεργκ ο Ράιτ είχε 26 πόντους με 4/7 τρίποντα και ο Λο 14 αλλά με 0/5 τρίποντα. Ο Νίκος Ζήσης έπαιξε 34 λεπτά με απολογισμό 7 πόντων (1/6 σουτ), 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 λάθών.