Πρόκριση με «ζόρια» για Σαράποβα

Η Μαρία Σαράποβα νίκησε 2-0 σετ την Ντόνα Βέκιτς και βρέθηκε στον τρίτο γύρο του Ρολάντ Γκαρός και εκεί θα κοντραριστεί με την Κατερίνα Πλίσκοβα.

Η Μαρία Σαράποβα νίκησε 2-0 σετ την Ντόνα Βέκιτς και βρέθηκε στον τρίτο γύρο του Ρολάντ Γκαρός και εκεί θα κοντραριστεί με την Κατερίνα  Πλίσκοβα.

Η Σαράποβα αν και βρέθηκε να προηγείται με 5-3 στο πρώτο σετ, δέχθηκε μπρέικ από την Βέκιτς που έμεινε για λίγο στο σετ. Η ρωσίδα τελικά το πήρε με 7-5 βάζοντας τις βάσεις για την πρόκριση. Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στο δεύτερο σετ, με την Σαράποβα να σερβίρει για τον αγώνα με το σκορ 5-3 υπέρ της. Η Βέκιτς έκανε μπρέικ και στο δικό της γκέιμ έσωσε 6 ματς πόιντς πριν το χάσει με 6-4.

Η Σαράποβα, που βρίσκεται στο νούμερο 30 της παγκόσμιας κατάταξης θα αντιμετωπίσει στον τρίτο γύρο την Τσέχα Κατερίνα Πλίσκοβα νούμερο 6 στον κόσμο. Η Πλίσκοβα επικράτησε στον δεύτερο γύρο της συμπατριώτισσάς της Λούσι Σαφάροβα με 2-1 σετ. Έχασε το πρώτο με 6-3, όμως επικράτησε στα δυο επόμενα σετ με 6-4 και 6-1.