Σε τροχιά κορυφής ο Κολοσσός

Ο Κολοσσός Ρόδου συνέχισε την εκπληκτική του πορεία επικρατώντας 70-64 του Άρη στο «Βενετόκλειο».

Ο Κολοσσός Ρόδου συνέχισε την εκπληκτική του πορεία επικρατώντας 70-64 του Άρη στο «Βενετόκλειο». Οι Ροδίτες έφτασαν τους 25 βαθμούς και έπιασαν τους «αιώνιους» στις δυο πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Ο Άρης από την πλευρά του έφτασε τους 19 βαθμούς και βρίσκεται στην έκτη θέση της βαθμολογίας. Αυτή ήταν η ενδέκατη νίκη του Κολοσσού την εφετινή σεζόν, ενώ οι «κίτρινοι» γνώρισαν την ένατη ήττα τους.

Κορυφαίος παίκτης των νικητών ήταν ο Τσάμης με 21 πόντους, ενώ από την πλευρά των «κίτρινων», οι Ταπούτος και Τζέιμς είχαν από 19 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου και έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στους οκτώ πόντους. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν στο -3 στη λήξη του ημιχρόνου (35-38). Το τέλος της τρίτης περιόδου έφερε τις δυο ομάδες ισόπαλες 54-54. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι φάνηκαν να θέλουν περισσότερο τη νίκη και αφού επέβαλλαν τον ρυθμό τους κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη.