«Αυτοκτόνησε»… γερμανικά (video)

Δικό του παιχνίδι έχασε στη Γερμανία από τη Μπάμπεργκ ο Ολυμπιακός, βλέποντας τους παίκτες του Τρινκέρι να ευστοχούν σε συνεχόμενα τρίποντα στο φινάλε και να φτάνουν σε μεγάλη νίκη με 72-71. Δυσκόλεψε απελπιστικά η υπόθεση πρόκριση.

Προβάδισμα πέντε πόντων απώλεσαν οι παίκτες του Σφαιρόπουλου στο τελευταίο λεπτό, ενώ νωρίτερα είχαν προηγηθεί και με δέκα. Με τρία συνεχόμενα τρίποντα και αποκορύφωμα αυτό του Στρέλνιεκς στα 4.7 δεύτερα, η Μπάμπεργκ πέρασε μπροστά εκμεταλλευόμενη την αδυναμία του Ολυμπιακού να «καθαρίσει» το ματς, παρά την εξαιρετική του άμυνα στο μεγαλύτερο μέρος του β’ ημιχρόνου.

Ο Σφαιρόπουλος επέλεξε τη λογική του μη φάουλ στην τελευταία άμυνα της ομάδας του (69-71 το σκορ) κάτι που τελικά πλήρωσε αφού ο Στρέλνιεκς βρήκε στόχο από τη γωνία.

Πρίντεζης (19π, 10ρ) και Σπανούλης (15π, 9ασ.) πραγματοποίησαν σπουδαία εμφάνιση, ωστόσο πέραν του Χάντερ (17π, 7ρ) ουδείς άλλος στάθηκε στο ύψος του επιθετικά. Φιλότιμος αλλά χωρίς κινήσεις κοντά στο καλάθι ο Γουόρικ, δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλου ο Μιλουτίνοβ.

Γουάναμεϊκερ (11π), Στρέλνιεκς (10π) έκαναν τη μεγαλύτερη ζημιά κυρίως με τα τρίποντά τους στο φινάλε, με τους Ραντόσεβιτς (11π) και Μέλι (10π) να δίνουν βοήθειες. Με 44% σούταραν οι γηπεδούχοι πίσω από τα 6.75 (12/27).

Στο 4-6 πλέον οι ερυθρόλευκοι που ισοβαθμούν με τη Μπάμπεργκ (οι Γερμανοί έχουν το πλεονέκτημα με 2/2 νίκες) και αναζητούν πια ένα θαύμα (4/4 και συνδυασμό αποτελεσμάτων) για να συνεχίσουν στα πλέι οφ.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός μπήκε συγκεντρωμένος στο ματς, κάτι που φάνηκε από τις πρώτες κιόλας επιθέσεις του. Ο Πρίντεζης ήταν και πάλι σε μεγάλο βράδυ, με τις περισσότερες μπάλες να καταλήγουν στα χέρια του ενώ Σπανούλης και Χάντερ έστηναν το ένα πικ εν ρολ πίσω από το άλλο. Το πρόβλημα για την άμυνα του Σφαιρόπουλου άκουγε στο όνομα Λούκα Στάιγκερ, που με τρία τρίποντα στην πρώτη περίοδο έδινε σκορ στη Μπάμπεργκ (16-12) ωστόσο με σερί 7-0 και τον Πρίντεζη πρωταγωνιστή, οι ερυθρόλευκοι πέρασαν μπροστά με 3 (16-19) και λίγο αργότερα με 4 (17-21) για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο στο 19-21. Ο πάουερ φόργουορντ των Πειραιωτών σε αυτό το διάστημα είχε 12 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Μόλις ο Ολυμπιακός άρχισε να παίρνει πόντους και από την περιφέρεια, το σκορ έγινε 22-30 χάρη στους Σπανούλη, Τζόνσον-Όντομ αλλά κάπου εκεί ο Τρινκέρι απάντησε με το «χαρτί» του Ραντόσεβιτς. Ο Χάντερ δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον πιο γρήγορο Κροάτη, που με σερί πόντους τόσο από κοντά όσο και μακριά από το καλάθι, οδήγησε τους Γερμανούς στην ισοπαλία (34 όλα με καλάθι Στρέλνιεκς). Το τελευταίο τρίλεπτο του β’ δεκαλέπτου ήταν κακό για τον Ολυμπιακό, που μπλοκαρίστηκε στην άμυνα των γηπεδούχων, οι οποίοι κατάφεραν να πάνε με βραχεία κεφαλή στα αποδυτήρια (38-37).

Η ασφυκτική άμυνα του Ολυμπιακού έκανε την εμφάνισή της στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου δεν χάριζαν τίποτα στα μετόπισθεν με αποτέλεσμα οι Γερμανοί να χάνουν το καλάθι από τον ορίζοντά τους. Ο Παπανικολάου βοήθησε σε αυτό το διάστημα ενώ οι Πρίντεζης, Σπανούλης ήταν οι σταθερές του Ολυμπιακού, που προηγήθηκε με οκτώ (41-49), τη στιγμή που τα πολλά φάουλ της Μπάμπεργκ έστελναν από νωρίς τους Πειραιώτες στις βολές. Με τέτοιες των Γουόρικ, Σπανούλη η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή (43-53) ωστόσο ο Ολυμπιακός έκλεισε με άσχημο τρόπο ακόμα μία περίοδο. Η αδυναμία του Γουόρικ να τελειώσει φάσεις στο χαμηλό ποστ, κόστισε σε αυτό το διάστημα αφού τα τρίποντα των Στρέλνιεκς, Μέλι έκλεισαν γρήγορα την «ψαλίδα» με τον Μίλερ να μειώνει στο καλάθι (51-53). Το τρίποντο του Παπαπέτρου με τη λήξη ήταν ανάσα για τους ερυθρόλευκους που προηγήθηκαν με πέντε (51-56).

Σπανούλης και Πρίντεζης πήραν τις απαιτούμενες ανάσες στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και ο Ολυμπιακός κόλλησε επιθετικά σε αυτό το διάστημα. Χάκετ και Χάντερ κρατούσαν με νύχια και με δόντια την ομάδα τους μπροστά στο σκορ (56-60) αφού οι ερυθρόλευκοι «πατούσαν» στην καλή τους άμυνα. Η είσοδος των δύο αρχηγών στο παρκέ, έδωσε άμεσα πόντους στους φιλοξενούμενους παρόλα αυτά η Μπάμπεργκ έμενε ζωντανή χάρη στα τρίποντα του Γουάναμεϊκερ και τα καλάθια των Μέλι, Μίλερ (63-66). Το τρίποντο του Σπανούλη βρήκε απάντηση από το τραβηγμένο απ’ τα μαλλιά αντίστοιχο του Τάις, με τον Παπανικολάου να διαμορφώνει στη συνέχεια το 66-71 και το ρολόι να δείχνει ένα λεπτό ως το φινάλε.

Λεπτό που αποδείχθηκε καταστροφικό, αφού ο Ζήσης μείωσε αρχικά στο καλάθι με νέο τρίποντο (69-71), η επίθεση χάθηκε από τους Σπανούλη, Χάντερ και με 11 δεύτερα να απομένουν, ο Ολυμπιακός δεν πήγε στη λογική του φάουλ, πληρώνοντάς το τελικά αφού ο Στρέλνιεκς δεν λάθεψε για το τελικό 72-71.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 38-37, 51-56, 72-71

Μπάμπεργκ (Τρινκέρι): Μέλι 10 (1), Ζήσης 3 (1), Νίκολιτς, Στάιγκερ 9 (3), Τάις 5 (1), Γουαναμέικερ 11 (3), Στρέλνιεκς 10 (2), Χάρις, Μίλερ 8, Χέκμαν 5 (1), Ιμπντίχι, Ραντόσεβιτς 11.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ 3 (1), Χάντερ 17, Παπαπέτρου 3 (1), Σπανούλης 15 (2), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 19 (2), Αγραβάνης, Μάντζαρης, Γουόρικ 6, Χάκετ 4, Παπανικολάου 4, Αθηναίου.