Επιστροφές και τεσσάρα... (video)

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε εύκολα της ΑΕΛ με 4-0 και έπιασε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα τον Ολυμπιακό και τον Πανιώνιο. Επέστρεψαν και σκόραραν Μπακασέτας, Αραούχο, ενώ τα άλλα δύο τέρματα σημείωσαν οι Μάνταλος, Κλωναρίδης...
10/09/2017 • 20:05
Οι παίκτες της ΑΕΚ πανηγυρίζουν
Η ΑΕΚ επιβλήθηκε εύκολα της ΑΕΛ με 4-0 και έπιασε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα τον Ολυμπιακό και τον Πανιώνιο. Η Ενωση άνοιξε το σκορ με το φανταστικό τέρμα του Μάνταλου, το οποίο είναι και υποψήφιο για best goal της αγωνιστικής. Ο Κλωναρίδης στο 34' σημείωσε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της ΑΕΚ μετά την επιστροφή του στην ομάδα.

Η ΑΕΛ δεν απείλησε σε κανένα σημείο του αγώνα την αντίπαλο της, ενώ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έμεινε και με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Αγκάνοβιτς. Ο τελευταίος είχε μπει ως αλλαγή τρία λεπτά νωρίτερα...

Εχοντας την αριθμητική υπεροχή η ΑΕΚ έφτασε στην επίτευξη ακόμα δύο γκολ. Ο Μπακασέτας στην επιστροφή του στους αγώνες της Ενωσης ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, ενώ ακόμα μία επιστροφή πανηγύρισε. Ο Αραούχο στο 86' διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Τα αρχικά πλάνα

Με 4-2-3-1 η ΑΕΚ στο παιχνίδι. Ο Ανέστης τερματοφύλακας, ο Μπακάκης στο δεξί άκρο της άμυνας, ο Λόπες στο αριστερό και οι Τσόσιτς, Βράνιες ανάμεσα τους. Γιόχανσον και Αϊντάρεβιτς στον άξονα, με τον Μάνταλο μπροστά τους και τους Χριστοδουλόπουλο, Κλωναρίδη στα άκρα. Ο Λιβάια στην κορυφή της επίθεσης.

Με 3-5-2 η ΑΕΛ του Πάους. Ο Μπόζοβιτς κάτω από τα δοκάρια με τους Γιοβάνοβιτς, Γκόλια και Ζίζιτς στο κέντρο της άμυνας. Ρέντζας και Γουάλας στις πτέρυγες ενώ αμυντικά χαφ οι Λαγός, Αντονι. Λεοζίνιο και Ντέλετιτς πίσω από τον Ναζλίδη.

Εκοψε την άμυνα με το... ψαλίδι

Εκπληκτικό ξεκίνημα από την ΑΕΚ και κρίμα που δεν υπήρχαν φίλαθλοι στο γήπεδο για πανηγυρίσουν το φανταστικό τέρμα που σημείωσε ο Μάνταλος μόλις στο 4ο λεπτό. Ετσι η Ενωση πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ και στη συνέχεια είχε την ευκαιρία να διαχειριστεί το προβάδισμα με τον τρόπο που ήθελε. Οι γηπεδούχοι πίεζαν στη μεσαία γραμμή και κρατούσαν τους αντιπάλους τους μακριά από την περιοχή του Ανέστη, ο οποίος ήταν ο μοναδικός θεατής.

loading the player....

Ο Πάους έβλεπε την ομάδα του να μην μπορεί να κρατήσει την μπάλα στην κατοχή της και να βρίσκεται συνεχώς σε θέση άμυνας. Το πλάνο των αντεπιθέσεων δεν βγήκε ποτέ, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μην μπορούν να κάνουν ούτε τελική. Χρειάστηκαν να περάσουν 28 λεπτά για να επιχειρήσει ο Ρέντζας το πρώτο σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε αρκετά μέτρα δίπλα από την εστία...

Η ΑΕΚ, αν και κατέβασε ταχύτητα, συνέχισε να κρατάει τα ηνία του αγώνα και στο 34' έφτασε στην επίτευξη και δεύτερου γκολ. Ο Λιβάια μετά από ωραία ατομική προσπάθεια σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Κλωναρίδη, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε σε κενή εστία να γράψει το 2-0, σκορ που ήταν και το τελικό για το πρώτο ημίχρονο.

Επιστροφές με γκολ...

Ο Πάους μόνο ευχαριστημένος δεν ήταν με την εικόνα της ομάδος του και το έδειξε με τις δύο αλλαγές που πραγματοποίησε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ωστόσο η μία κίνηση δεν του βγήκε. Ο Αγκάνοβιτς σε προσπάθεια του να προστατέψει την μπάλα βρήκε με τον αγκώνα του τον Βράνιες και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια τρία λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς.

Οι φιλοξενούμενοι σε ρόλο... κομπάρσου στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, χωρίς ευκαιρία και χωρίς κάποια καλή στιγμή. Αντίθετα ο Χιμένεθ βρήκε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε Μπακασέτα, Αραούχο και Βλαχομήτρο. Οι δύο πρώτοι φρόντισαν να συνδυάσουν την επιστροφή τους με γκολ δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδος του.

Ο Ελληνας άσος στο πρώτο του ματς φέτος με τη φανέλα της ΑΕΚ σκόραρε με σουτ στο 74', ενώ στο 86' ο Αργεντινός με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Διαιτητής: Ευαγγέλου (Αθηνών)
Κίτρινες: Βράνιες - Φατιόν, Ρέντζας
Κόκκινη: Αγκάνοβιτς (49΄)

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Μπακάκης, Βράνιες, Τσόσιτς, Λόπες, Γιόχανσον, Αϊντάρεβιτς, Χριστοδουλόπουλος (69΄ Μπακασέτας), Κλωναρίδης, Μάνταλος (81΄ Βλαχομήτρος), Λιβάγια (76΄ Αραούχο).
ΑΕΛ (Αντρέ Πάους): Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Ζίζιτς, Γκόλιας, Γιοβάνοβιτς (78΄ Κριζμάν), Γουάλας, Φατιόν, Λαγός, Ντέλετιτς (46΄ Περόνε), Λεοζίνιο (46΄ Αγκάνοβιτς), Ναζλίδης.

23/11/2017 • 08:00

Βήμα πρόκρισης με σασπένς στο "Σαν Μαμές", το Μπορίσοφ και την Τσεχία

Δύο στροφές πριν το φινάλε της φάσης των ομίλων υπάρχουν πάρα πολλές εκκρεμότητες. Σε ματς όπως του Μπιλμπάο, του Μπορίσοφ, της Νίκαιας και της Ρώμης περιμένουμε υψηλή ανταγωνιστικότητα με ευκαιρίες για γηπεδούχους και φιλοξενούμενους

21/11/2017 • 12:30