Νίκησε και... προβλημάτισε

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 1-0 τη Φένλο σε φιλική αναμέτρηση χάρη σε γκολ του Πρίγιοβιτς, ο οποίος χρειάστηκε μια ευκαιρία. Πολύ καλή εμφάνιση του νεαρού τερματοφύλακα Σιαμπάνη για τους «ασπρόμαυρους», που ξεκίνησαν δυνατά το ματς, αλλά στη συνέχεια έδωσαν χώρους και δικαιώματα στη χαμηλότερης δυναμικότητας ολλανδική ομάδα.
12/07/2017 • 19:52
ΠΑΟΚ-Φένλο
Ο ΠΑΟΚ νίκησε 1-0 τη Φένλο σε φιλική αναμέτρηση χάρη σε γκολ του Πρίγιοβιτς, ο οποίος χρειάστηκε μια ευκαιρία. Ο Σιαμπάνης ήταν ο κορυφαίος των «ασπρόμαυρων», που ξεκίνησαν δυνατά το ματς, αλλά στη συνέχεια έδωσαν χώρους και δικαιώματα στη χαμηλότερης δυναμικότητας ολλανδική ομάδα.

Σε κάθε περίπτωση, οι Θεσσαλονικείς έδειξαν ότι θέλουν τον χρόνο τους για να αφομοιώσουν το 4-4-2, με το οποίο τους παρέταξε και πάλι ο Αλεξάνταρ Στανόγεβιτς και φαίνεται να είναι το σύστημα που έχει επιλέξει. Επιθετικά τους βγήκαν αρκετά πράγματα, αλλά αμυντικά υπήρξαν περιπτώσεις στο σημερινό «τεστ» που οι αντίπαλοι έβγαιναν μόνοι τους απέναντι στον τερματοφύλακα της ελληνικής ομάδας.

Δοκάρι με Ενρίκε

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε ορεξάτος το φιλικό και μόλις στο 8' «άγγιξε» το γκολ, όταν ο Μπίσεσβαρ «έστρωσε» την μπάλα στον Ενρίκε, αλλά αυτός σημάδεψε το αριστερό δοκάρι. Στο 17' ο Κουλούρης από πολύ πλάγια θέση προσπάθησε ανεπιτυχώς να βρει δίχτυα κι αυτή ήταν η τελευταία καλή στιγμή του «δικέφαλου του Βορρά» στο πρώτο ημίχρονο.

Από το 25' και μετά στον αγωνιστικό χώρο κυριάρχησε η Φένλο, χάνοντας την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 36' όταν ο Μπεζάτ αντί να σουτάρει σε τετ α τετ, έδωσε πάσα για να κόψει την μπάλα ο Βαρέλα. Στο 42' ο Σιαμπάνης είπε «όχι» στο σουτ του Φαν Κρόι, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο νεαρός τερματοφύλακας απέκρουσε εντυπωσιακά την προβολή του Σέουντιενς από τη μικρή περιοχή.

Έδωσαν πνοή

Οι αλλαγές του ημιχρόνου και η είσοδος των Πρίγιοβιτς, Μακ, Πέλκα έδωσαν επιθετική πνοή στον ΠΑΟΚ, ο οποίος άργησε, αλλά τελικά βρήκε τον τρόπο να νικήσει τον τερματοφύλακα της Φένλο. Στο 51' ο Μακ με πλασέ από την περιοχή έστειλε την μπάλα λίγο άουτ και το γκολ ήρθε στο 70' από τον «συνήθη ύποπτο».

Ο Κάμπος μπήκε από δεξιά στην περιοχή και σούταρε, ο Ολλανδός γκολκίπερ απέκρουσε και ο Πρίγιοβιτς πήρε το «ριμπάουντ» και με κοντινό σουτ πέτυχε το μοναδικό τέρμα του αγώνα. Στις καθυστερήσεις ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία για ένα δεύτερο γκολ, όταν ο Πέλκας έπιασε καλό σουτ από το σημείο του πέναλτι και ο αντίπαλος τερματοφύλακας έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Σιαμπάνης (61' Μελίσσας), Δεληγιαννίδης (61' Μάτος), Μαλεζάς (61' Κρέσπο), Βαρέλα (61' Πούγγουρας), Λέοβατς (46' Λεβέκ), Σάκχοφ (61' Κάνιας), Κάτσε, Ενρίκε (46' Κάμπος) Μπίσεσβαρ (46' Πέλκας), Κουλούρης (46' Μακ), Αθανασιάδης (46' Πρίγιοβιτς)
18/10/2019 • 07:06

Ντέρμπι με ιδιαιτερότητες σε Νίκαια, Φρανκφούρτη και Καντίθ

Σπουδαία ματς γίνονται απόψε σε Νίκαια, Φρανκφούρτη και Καντίθ όπου ο ρόλος του φαβορί λόγω των συνθηκών θεωρείται υποκειμενικός! Δεδομένο το προβάδισμα της Κλαμπ Μπριζ και της Νταντάλκ σε ματς όπου έχει αξία το γκολ των γηπεδούχων..