Στον τελικό η Κηφισιά, φωνάζει ο ΠΑΟ

Με μια φάση που θα συζητηθεί πάρα πολύ και με πέντε πόντους του Κώστα Χριστοφιδέλη στο τάι μπρέικ η Κηφισιά πανηγύρισε την πρόκρισή της στο τελικό του Κυπέλλου επικρατώντας σε δραματικό ματς 3-2 σετ (19-25, 25-22, 17-25, 25-17, 15-13) του Παναθηναϊκού στον πρώτο ημιτελικό που φιλοξενήθηκε στο κλειστό της Γλυφάδας.

Με μια φάση που θα συζητηθεί πάρα πολύ και με πέντε πόντους του Κώστα Χριστοφιδέλη στο τάι μπρέικ η Κηφισιά πανηγύρισε την πρόκρισή της στο τελικό του Κυπέλλου επικρατώντας σε δραματικό ματς 3-2 σετ (19-25, 25-22, 17-25, 25-17, 15-13) του Παναθηναϊκού στον πρώτο ημιτελικό που φιλοξενήθηκε στο κλειστό της Γλυφάδας. Η ομάδα του Αρσενιάδη πάρα το γεγονός ότι στερήθηκε των υπηρεσιών από το δεύτερο σετ και μετά του τραυματία Γιοβάνοβιτς βρήκε την δύναμη και τα ψυχικά αποθέματα και παρά το γεγονός ότι πιέστηκε από τον πολύ καλό Παναθηναϊκό πήρε το εισιτήριο για τον δεύτερο τελικό της ιστορίας της. Η φάση που έκρινε το ματς έγινε στο 14-13 του πέμπτου σετ. Ο Ούγκο κάρφωσε, ο Ρουμελιωτάκης σύμφωνα με την τηλεόραση κάνει παράβαση στο φιλέ πριν η μπάλα σκάσει (αυτό έχει σημασία), οι διαιτητές έδειξαν άουτ και παρά το γεγονός ότι οι «πράσινοι» ζήτησαν video ρέφερι για να πάρουν τη φάση (για το μέσα έξω και όχι για το φιλέ) δεν υπήρξε αποτέλεσμα με την Κηφισιά να παίρνει την πρόκριση. Ο Παναθηναϊκός έφυγε παραπονεμένος από το γήπεδο με τους ανθρώπους του «τριφυλλιού» να υποστηρίζουν ότι αδικήθηκαν στην τελευταία φάση.

Με πράσινο μπλοκ άνοιξε το σετ
Στο πρώτο σετ οι ομάδες ξεκίνησαν με πολλά, εκατέρωθεν, λάθη. Παναθηναϊκός και Κηφισιά έψαχναν τα πατήματά τους στο κλειστό της Γλυφάδας με την ομάδα των Βορείων Προαστίων να έχει το προβάδισμα μέχρι και το 14-12. Οι πράσινοι με σερί 3-0 και μπλοκ πάνω στον Γιοβάνοβιτς προηγήθηκαν με 15-14 αλλά η Κηφισιά ήταν αυτή που με λάθος του Κανέλλου πήγε πρώτη στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-15). Νέο σερί των πρασίνων και με αποτελεσματικό σέρβις του Ούγκο και μπλοκ του Φερέιρα σε πρώτο χρόνο του Μπίσετ το σκορ έγινε 19-17. Με ένα ακόμη μπλοκ του Φερέιρα πάνω στον Παπαγγελόπουλου και ο Παναθηναϊκός πήρε διαφορά τριών πόντων, 21-18. Η ομάδα του Ανδρεόπουλου ήταν πολύ καλύτερη πάνω στο φιλέ, η Κηφισιά δεν μπορούσε να οργανώσει το παιχνίδι της και έτσι ο Παναθηναϊκός με σχετική άνεση τελείωσε το σετ με 25-19 με επίθεση του Χρήστου Μπέλου.

Ισοφάριση για την Κηφισιά
Στο δεύτερο σετ ο Αρσενιάδης βλέποντας τον Γιοβάνοβιτς να μην πατάει καλά τον αντικατέστησε με τον Κόβαλτσουκ. Η Κηφισιά προηγήθηκε με 10-8 και 15-13 αελλά ο Παναθηναϊκός με σερβίς του Μαρούλη πάνω στον Ρουμελιωτάκη ισοφάρισε σε 15-15 και με μονό μπλοκ του Σούρδι πάνω στον Κόβαλτσουκ προηγήθηκε με 18-17. Η Κηφισιά ανέκτησε γρήγορα το προβάδισμα με 19-18 και με λάθος υποδοχή του Πολυχρονιάδη στο σερβίς του Νικολάκη έφθασε στο +2 (23-21). Το σετ έκλεισε με 25-22 για την Κηφισιά με τον Χριστοφιδέλη να κλείνει τα …φώτα στον Ούγκο με μπλοκ στα πόδια του.

Μπλοκ και 2-1
Η ομάδα του Ανδρεόπουλου στο τρίτο σετ ύψωσε τοίχος στο φιλέ από το 9-7 και μετά. Το +2 έγινε +7 με τέσσερα μπλοκ με τους παίκτες του Αρσενιάδη να μην μπορούν να έχουν τον εύκολο πόντο απουσία Γιοβάνοβιτς. Οι «πράσινοι» είχαν πάθος, ηρεμία στο παιχνίδι τους απέναντι στην Κηφισιά που χωρίς τον Γιοβάνοβιτς έμοιαζε αποδιοργανωμένη.

Μπίσετ και τάι μπρέικ
Ίδιο έργο είδαμε και στο τέταρτο σετ με τους παίκτες του Αρσενιάδη να «πληρώνουν» με το ίδιο νόμισμα τον Παναθηναϊκό υψώνοντας – όπως οι πράσινοι στο τρίτο – μπλοκ στο τέταρτο μπλοκ. Πρωταγωνιστής για τους «μπλε» ήταν ο Ζούλιαν Μπίσετ ο οποίος έστησε το δικό του πάρτι στο φιλέ. Με δικά του συνεχόμενα μπλοκ η Κηφισιά μετέτρεψε το εις βάρος της 4-3 σε 13-6 (10-2 επιμέρους σκορ) με τον κεντρικό από την Αγία Λουκία να αποτελεί φόβητρο για τους «πράσινους».

Στις λεπτομέρειες το πέμπτο σετ
Το πέμπτο σετ ήταν θρίλερ. Η Κηφισιά προηγήθηκε με 6-4 αλλά δεν είχε απάντηση στην υποδοχή στα σερβίς του Μαρούλη και με επίθεση του Ούγκο το «τριφύλλι» πήρε προβάδισμα με 7-6. Με μπλοκ του Πανταλέοντα στον Κόβαλτσουκ ο Παναθηναϊκός έφθασε στο +2 (10-8) αλλά η Κηφισιά με λάθη (Σούρδι φιλέ, Φερέιρα αντένα) ισοφάρισε σε 10-10. Το σετ πήγε στην λεπτομέρεια με τον Χριστοφιδέλη να παίρνει δύο συνεχόμενους πόντους στο 12-11 του Παναθηναϊκού βάζοντας και πάλι μπροστά στο σκορ την Κηφισιά με 13-12. Ο Μπίσετ με πρώτο χρόνο έγραψε το 14-13 και με άουτ επίθεση του Ούγκο η ομάδα των Βορείων Προαστίων πανηγύρισε τη νίκη-πρόκριση.