Εξάσφαιρος... (video)

Στο πρώτο του φιλικό επί βελγικού εδάφους ο Ολυμπιακός συνέτριψε τη Μαλίν με 6-0, έχοντας έξι διαφορετικούς σκόρερ. Οι “ερυθρόλευκοι” κυριάρχησαν στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης...
0
Βασίλης Δούκας
08/07/2017 • 20:55
Μαλίν-Ολυμπιακός
Στο πρώτο του φιλικό επί βελγικού εδάφους ο Ολυμπιακός συνέτριψε τη Μαλίν με 6-0, έχοντας έξι διαφορετικούς σκόρερ (Ελαμπντελαουί, Μποτία, Φορτούνης, Μάριν, Ελιουνούσι, Ανσαριφάρντ).

Το σύνολο το Χάσι κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο πετυχαίνοντας τρία υπέροχα τέρματα. Ακόμα και αυτό του Μποτία με κεφαλιά προήλθε από... κομπίνα που έχει δουλευτεί στην προπόνηση. Οσο για τα γκολ των Ελαμπντελαουί, Φορτούνη; Ηταν εξαιρετικά σε εκτέλεση. Ειδικά αυτό του Ελληνα άσου που επιτεύχθηκε με εκτέλεση κόρνερ.

Στο πρώτο 45λεπτο δεν θα δείτε πουθενά γραμμένο το όνομα του Κούτρη, αλλά ο αριστερός μπακ των πρωταθλητών ήταν αλάνθαστος αμυντικά και επιθετικά είχε πολλά ανεβάσματα, χωρίς να τροφοδοτηθεί. Αρκετά καλός και ο Ταχτσίδης, ιδίως στην κυκλοφορία της μπάλας. Ο Μπεν ήταν κινητικός στην επίθεση και δύο φορές τα χάλασε στην τελική προσπάθεια...

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Καπίνο έδωσε ώθηση στους συμπαίκτες του, οι οποίοι στη συνέχεια πέτυχαν ακόμα τρία τέρματα. Το 0-6 θα μπορούσε να ήταν ακόμα μεγαλύτερο, αν ο βοηθός δεν σήκωνε λανθασμένα το σημαιάκι δύο φορές στον Ανσαριφάνρτ. Ο Ιρανός τελικά σκόραρε μετά από ασίστ του Σεμπά. Ο τελευταίος δημιούργησε δύο γκολ στο σημερινό παιχνίδι, όσα και ο Πάρντο.

Εξαιρετικός...

Ο Χάσι μόνο ευχαριστημένος θα πρέπει να ήταν από τους παίκτες του στα πρώτα λεπτά του αγώνα, καθώς οι “ερυθρόλευκοι” είχαν συνεχώς την μπάλα στην κατοχή τους και έψαχναν με υπομονή τους διαδρόμους για την αντίπαλη περιοχή. Αυτούς βρήκε ο Πάρντο με τον Ελαμπντελαουί στο 11' με τον Κολομβιανό να σεντράρει από δεξιά και τον Νορβηγό με εκπληκτική γυριστή κεφαλιά να ανοίγει το σκορ.

Οι Βέλγοι μέχρι το 18' σε ρόλο κομπάρσου, όμως σε εκείνο το λεπτό χρειάστηκε να επέμβει σωτήρια ο Καπίνο για να κρατήσει ανέπαφη την εστία του. Οχι μόνο δεν δέχθηκε την ισοφάριση, αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να φτάσει και σε δεύτερο τέρμα. Ο Φορτούνης έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Μποτία με κοντινή κεφαλιά έγραψε το 0-2.

Οι “ερυθρόλευκοι” έδωσαν χώρο στους Βέλγους με σκοπό να βγουν μπροστά στο ανοικτό γήπεδο και το πέτυχαν κάποιες φορές, με τον Μπεν να μην μπορεί στο 37' να νικήσει τον Σολφς. Αυτό το έκανε λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Φορτούνης από το κόρνερ. Ο Ελληνας άσος είδε τον τερματοφύλακα της Μαλίν εκτός εστίας και με εξαιρετική εκτέλεση “ανάγκασε” όλο το γήπεδο να σηκωθεί και να τον χειροκροτήσει.

Ο Καπίνο του έδωσε ώθηση

Μπορεί ο Καπίνο να ήταν σχεδόν... θεατής στο πρώτο μέρος, ωστόσο στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου πραγματοποίησε δύο δύσκολες επεμβάσεις, διατηρώντας το μηδέν στην εστία του. Η Μαλίν έδειχνε να έχει τον έλεγχο και να πιέζει, αφήνοντας παράλληλα κενούς χώρους στα μετόπισθεν. Οπως στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο ο Πάρντο γύρισε στην καρδιά της άμυνας και ο Μάριν με κεφαλιά ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο τη φάση που είχε ξεκινήσει ο ίδιος με ατομική ενέργεια στο 59'.

Οι μαζικές αλλαγές του Χάσι πέντε λεπτά αργότερα, άλλαξαν λίγο το ρυθμό του αγώνα. Ο Ολυμπιακός ανέκτησε τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, γυρίζοντας την μπάλα ανούσια στο χώρο του κέντρου. Μετά από ένα 10λεπτο χωρίς αξιόλογη φάση, ο Σεμπά έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, ο Ανδρούτσος έτρεξε όλη τη δεξιά πλευρά και γύρισε στο σημείο του πέναλτι, από το οποίο πλάσαρε ο Ελιουνούσι για να κάνει το 0-5 στο 74'.

Ο Νορβηγός λίγα δευτερόλεπτα αργότερα έδωσε έτοιμο γκολ στον Ανσαριφάρντ, ο Ιρανός το σημείωσε, με τον βοηθό να σηκώνει λανθασμένα το σημαιάκι του, όπως έκανε για ακόμα μία φορά στο 78' σταματώντας και πάλι τον Ανσαριφάρντ. Τελικά ο τελευταίος πανηγύρισε το γκολ στο 81'. Ο Σεμπά έφυγε μόνος από τα αριστερά γύρισε στον Ιρανό, ο οποίος χωρίς να δυσκολευτεί πλάσαρε και έγραψε το τελικό 0-6.

Τα πλάνα του Χάσι

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε με τον Καπίνο κάτω από τα δοκάρια, τους Ελαμπντελαουί (δεξιά), Κούτρη (αριστερά) στα δύο άκρα της άμυνας και τους Ρέτσο, Μποτία ανάμεσα τους. Ρομαό και Ταχτσίδης τα αμυντικά χαφ, ο Μάριν στα αριστερά, ο Πάρντο στα δεξιά και ο Φορτούνης πίσω από τον Μπεν.

Στην έναρξη του δεύτερου ημίχρονο μπήκε ο Ανσαριφάρντ αντί του Μπεν και έπαιξε στην κορυφή της επίθεσης και αποχώρησε στο 83' για να μπει ο Μανθάτης. Μετά το 64' η 11αδα του Ολυμπιακού είχε διαμορφωθεί ως εξής: Ο Χουτεσιώτης στο τέρμα (στο 71' μπήκε), ο Ανδρούτσος στο δεξί άκρο της άμυνας, ο Ντε Λα Μπέγια στο αριστερό και οι Σισέ, Νικολάου τα δύο στόπερ. Μπροστά τους ο Ζντίελαρ και εσωτερικά χαφ οι Σιώπης, Μάρτινς. Σεμπά αριστερά, Ελιουνούσι δεξιά και Ανσαριφάρντ στην επίθεση.

Live Blog Ολυμπιακός - Μαλίν
19/11/2018 • 08:08

Το κίνητρο απέναντι στο ποδοσφαιρικό γόητρο

Το παιχνίδι της Γερμανίας με την Ολλανδία έχει ενδιαφέρον μόνον για τους φιλοξενούμενους. Φαβορί είναι η Νορβηγία στην Λευκωσία όμως η Κύπρος στα τελευταία της παιχνίδια κάνει ότι μπορεί να φανεί ανταγωνιστική.

14/11/2018 • 10:51