Τρίποντη... σπόντα (video)

Ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα από τη Νέα Σμύρνη (1-0 τον Πανιώνιο) και έκανε ακόμα ένα βήμα για την εκπλήρωση του στόχου που δεν είναι άλλος από την πρώτη θέση στα πλέι οφ.
24/05/2017 • 20:13
Οι παίκτες του ΠΑΟΚ πανηγυρίζουν τη νίκη στη Νέα Σμύρνη επί του Πανιωνίου
Ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα από τη Νέα Σμύρνη (1-0 τον Πανιώνιο) και έκανε ακόμα ένα βήμα για την εκπλήρωση του στόχου που δεν είναι άλλος από την πρώτη θέση στα πλέι οφ. Το μοναδικό τέρμα σημειώθηκε από τον Ρισβάνη, ο οποίος είδε την μπάλα να χτυπάει πάνω του από το γύρισμα του Πρίγιοβιτς και να καταλήγει στα δίχτυα του Μπαντή.

Οι δύο ομάδες είχαν αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρουν, ωστόσο η μοίρα ήθελε το παιχνίδι να κριθεί από μία... σπόντα στην πάσα του Σέρβου επιθετικού. Στο δεύτερο μέρος ο δικέφαλος του βορρά διαχειρίστηκε σωστά το προβάδισμα που απέκτησε και έτσι έφτασε στη νίκη και στους οκτώ βαθμούς, ενώ περιμένει τι θα γίνει με το ματς που διακόπηκε στη Λεωφόρο για να δει αν η βαθμολογική του συγκομιδή θα αυξηθεί ακόμα περισσότερο.

Η τύχη στο πλευρό του

Ο ΠΑΟΚ κυκλοφορούσε καλύτερα την μπάλα στα πρώτα λεπτά και αναζητούσε χώρους για να δράσει. Ο Ιβιτς ήθελε η ομάδα του να πάρει γρήγορα το προβάδισμα και το πέτυχε έχοντας στο πλευρό της και την τύχη. Σε ένα χρονικό σημείο, το οποίο ο Πανιώνιος προσπαθούσε να ισορροπήσει, ήρθε και το 1-0 του δικεφάλου του βορρά. Η εκπληκτική ενέργεια του Κάμπος και η κάθετη μπαλιά του έφεραν τον Πρίγιβιτς αμαρκάριστο από τα δεξια. Ο Σέρβος επιχείρησε να γυρίσει , αλλά η μπάλα βρήκε στο σώμα του Ρισβάνη, άλλαξε πορεία και κατέληξε στο βάθος της εστίας του Μπαντή μόλις στο 14'.

Οι γηπεδούχοι θέλησαν να απαντήσουν αμέσως και για τα επόμενα δέκα λεπτά πίεσαν και έχασαν ευκαιρίες για να φέρουν το ματς στα ίσια. Την υπεροχή του του Πανιωνίου διέκοψε η σπουδαία ευκαιρία του Τσίμιροτ στο 25', με τον Μπαντή να αντιδρά εκπληκτικά και να κρατάει τη διαφορά στα μικρότερα δυνατά επίπεδα.

Μπεν και Μασούρας δημιούργησαν αρκετά προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα και ιδιαίτερα στον Πούγγουρα, όμως οι δυο τους τα χαλούσαν στην τελική προσπάθεια, με αποτέλεσμα ο Γλύκος να χρειαστεί να επέμβει μόνο στο 27', βγαίνοντας νικητής στο τετ α τετ με τον πρώτο.

Διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα

Το δεύτερο μέρος δεν θύμιζε σε τίποτα το πρώτο
, όπου οι δύο ομάδες είχαν από έξι τελικές. Ο ρυθμός έπεσε, τα πολλά λάθη στέρησαν από τους θεατές το καλό θέαμα. Στο 51' ο Μασούρας έχασε μοναδική ευκαιρία να κάνει το 1-1, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα εκατοστά από το αριστερό δοκάρι. Αυτή ήταν η πρώτη και μοναδική ευκαιρία του Πανιωνίου στην “επανάληψη”. Οι υπόλοιπες προσπάθειες σταματούσαν στους παίκτες του ΠΑΟΚ, οι οποίοι πρόσεχαν κυρίως τα μετόπισθεν.

Τα λεπτά κυλούσαν υπέρ των φιλοξενούμενων, αφού οι γηπεδούχοι έμεναν από δυνάμεις και από καθαρό μυαλό. Λανθασμένες μεταβιβάσεις και λιγότερη πίεση έδωσαν το δικαίωμα στο σύνολο του Ιβιτς να βγει πιο μπροστά στα τελευταία λεπτά και να αγγίξει δύο φορές το 0-2. Η πρώτη με τον Πέλκα στο 74' -ο Μπαντής έδιωξε εκπληκτικά- και η άλλη στο 85', με τον Μπίσεσβαρ να μη σημαδεύει σωστά από καλή θέση.

Το 0-1 έμεινε μέχρι το τέλος και ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε την τρίτη διαδοχική του νίκη επί του Πανιωνίου.

Διαιτητής: Αλέξανδρος Αρετόπουλος (Τρικάλων)
Κίτρινες:
Γκιοατά, Οικονόμου, Ταπόκο - Πούγγουρας

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπαντής, Γκιοατά, Οικονόμου, Ρισβάνης (58΄ Σταυρόπουλος), Τασουλής, Σαββίδης (80΄ Βουκελάτος), Κόρμπος, Ταπόκο, Καθάριος, Μασούρας (55΄ Μαχμούτοβιτς), Μπεν

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Μάτος, Κρέσπο, Πούγγουρας (46΄ Μαλεζάς), Λέοβατς, Κάνιας, Τσίμιροτ, Μπίσεσβαρ, Κάμπος (67΄ Κάμπος), Ενρίκε (86΄ Κίτσιου), Πρίγιοβιτς
23/07/2019 • 08:39

Ματς έντονων προκλήσεων σε Τσεχία, Ολλανδία και το Λιγκ καπ Σκωτίας

Δύσκολο το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στα προκριματικά του Τσάμπιονς λιγκ και σε μια έδρα έντονης πίεσης για κάθε φιλοξενούμενο. Καλά παιχνίδια περιμένουμε, νωρίς στην Σαϊτάμα ανάμεσα σε Μπαρτσελόνα και Τσέλσι και πιο αργά στο Αϊντχόφεν