«Όρθιος» στη Νέα Σμύρνη (video)

Παρότι έπαιζε με δέκα από πολύ νωρίς λόγω αποβολής του Ζέκα (11’) και είδε τους Βιγιαφάνες – Μέστο να αποχωρούν τραυματίες, ο Παναθηναϊκός που προηγήθηκε με τον Μπεργκ, άντεξε στην πίεση του Πανιωνίου και έφυγε με τον βαθμό (1-1) από τη Νέα Σμύρνη.
Ορέστης Συντελής
14/05/2017 • 20:13
Πανιώνιος - Παναθηναϊκός

Όλα στραβά πήγαν για την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη, αφού μόλις στο 11’ έχασε τον Ζέκα με κόκκινη κάρτα, στο 32’ αποχώρησε τραυματίας ο Βιγιαφάνες, στο 75’ ο Μέστο, ενώ με πρόβλημα ολοκλήρωσε το ματς και ο Κουτρουμπής. Παρόλα αυτά, στο 38’ προηγήθηκε με τον Μπεργκ, όμως στην επανάληψη δεν... εμφανίστηκε στο γήπεδο, με τον Πανιώνιο να ισοφαρίζει στο 56’ με τον Μασούρα, να φωνάζει για πέναλτι στον Σιώπη και να χάνει ευκαιρίες για την ολική ανατροπή.

Το 1-1, ωστόσο, έμεινε μέχρι το τέλος, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό. Έτσι, το «τριφύλλι» πλέον έχει δύο πόντους στο μίνι πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ, ενώ οι «κυανέρυθροι» έβαλαν τον πρώτο στο... σακούλι τους.

Τα πλάνα των προπονητών

Με σχηματισμό 4-2-3-1 και τον Γιαννιώτη στο τέρμα παρέταξε τον Πανιώνιο ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς. Στο δεξί άκρο της άμυνας αγωνίστηκε ο Βλάχος, στο αριστερό ο Τασουλής και στόπερ ο Ρισβάνης με τον Οικονόμου. Τα δύο αμυντικά χαφ ήταν ο Σιώπης με τον Κόρμπο, δεξί εξτρέμ έπαιξε ο Μπεν, αριστερό ο Μασούρας και πίσω από τον προωθημένο Γεσίλ κινούνταν ο Μασούντ.

Από την άλλη πλευρά, ο Μαρίνος Ουζουνίδης στην πρώτη του επιστροφή στη Νέα Σμύρνη ως αντίπαλος, επέλεξε σύστημα 4-4-2 για τον Παναθηναϊκό. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Ο. Βλαχοδήμος και μπροστά του από δεξιά προς τα αριστερά κινούνταν οι Μέστο, Μολέδο, Κουτρουμπής και Χουλτ. Αμυντικά χαφ ήταν ο Ζέκα με τον Κουρμπέλη, στα άκρα της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν ο Βιγιαφάνες (δεξιά) με τον Εμποκού (αριστερά) και επιθετικό δίδυμο ήταν ο Κλωναρίδης με τον Μπεργκ.

Το ματς:

Με πολλά νεύρα, σκληρά μαρκαρίσματα και λίγες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες κύλισε το πρώτο 45λεπτο, με τον Παναθηναϊκό, πάντως, που από το 11’ έπαιζε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ζέκα, να παίρνει το προβάδισμα στο 38’ με τον Μπεργκ.

Οι «πράσινοι» μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και μόλις στο 2’ έχασαν τεράστια διπλή ευκαιρία με Κλωναρίδη – Βιγιαφάνες να ανοίξουν το σκορ, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Πανιώνιος απάντησε στην ευκαιρία των φιλοξενούμενων με κεφαλιά του Ρισβάνη (9’), ενώ στο 11’ ο Ζέκα ανέτρεψε τον Μασούντ λίγα μέτρα έξω από την περιοχή και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του από πολύ νωρίς με δέκα παίκτες.

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης γύρισε το σύστημα του Παναθηναϊκού σε 4-4-1 με ρόμβο στα χαφ, θέλοντας να μην χάσει τη «μάχη» του κέντρου και οι δύο ομάδες για περισσότερο από ένα 20λεπτο αναλώθηκαν σε σκληρά μαρκαρίσματα, με τον Στυλιάρα να μοιράζει τη μία κάρτα μετά την άλλη. Στο 36’ και ενώ οι «πράσινοι» είχαν χάσει και τον Βιγιαφάνες (βαρύ διάστρεμμα στον αριστερό αστράγαλο) ο Εμποκού (36’) απείλησε με μακρινό σουτ τον Γιαννιώτη, με τον Μπεν να απαντά για τον Πανιώνιο ένα λεπτό αργότερα.

Στο 38’ και ενώ το παιχνίδι είχε αρχίσει να βρίσκει ξανά ρυθμό, ο Μπεργκ εκμεταλλεύτηκε αμυντική αδράνεια των «κυανέρυθρων» και με ωραίο πλασέ στην κίνηση από το ημικύκλιο, έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Γιαννιώτη και άνοιξε το σκορ για τον Παναθηναϊκό, φτάνοντας τα 30 γκολ την τρέχουσα σεζόν σε όλες τις διοργανώσεις.

Το σκηνικό άλλαξε στην επανάληψη, αφού ο Πανιώνιος μπήκε πιο δυνατά σε μία προσπάθεια να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης. Ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων, πίεσε τον Παναθηναϊκό, που είχε χάσει τη συγκέντρωση του και στο 56’ μετουσίωσε την υπεροχή του σε γκολ. Ο Μασούντ βρήκε με ψηλοκρεμαστή μπαλιά τον Μπεν, ο Αφρικανός γύρισε τη μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής και ο Μασούρας με κεφαλιά – ψαράκι νίκησε τον Βλαχοδήμο ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Αμέσως ο Μαρίνος Ουζουνίδης έριξε στο ματς τον Λέτο, θέλοντας η ομάδα του να κρατήσει περισσότερο μπάλα, όμως αυτό δεν συνέβη. Ο Πανιώνιος συνέχισε να έχει το πάνω χέρι και πίεζε για την ολική ανατροπή. Στο 79’ οι Νεοσμυρνιώτες φώναξαν για πέναλτι του Μολέδο στον Σιώπη, ωστόσο ο Στυλιάρας έδειξε να συνεχιστεί το ματς.

Οι δύο ομάδες είχαν αφήσει στην άκρη το τακτικό κομμάτι και ταυτόχρονα τεράστια αμυντικά κενά, τα οποία όμως δεν έδειχναν να μπορούν να αξιοποιήσουν. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Λέτο βρέθηκε σε θέση βολής και απείλησε από το ύψος του πέναλτι, όμως ο Γιαννιώτης του είπε «όχι» και έστειλε τη μπάλα κόρνερ, με το 1-1 να μένει μέχρι τέλους.