Στους «16» η Νάπολι (video)

Στην επιστροφή της μετά από πολλά χρόνια στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, η Νάπολι κατάφερε να πανηγυρίσει την πρόκριση στους «16». Οι «παρτενοπέι», που κρατούσαν την τύχη στα χέρια τους, νίκησαν 2-0 τη Βιγιαρεάλ στην Ισπανία και τερμάτισαν στη δεύτερη θέση του 1ου ομίλου του Champions League.

Το πρώτο ημίχρονο στο «Μαδριγάλ» έληξε χωρίς σκορ, αλλά στην επανάληψη οι Ιταλοί παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι και αποφασισμένοι. Ο Ινλέρ με σουτ εκτός περιοχής στο 65′ άνοιξε το σκορ, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Χάμσικ με κοντινή προβολή στο 76′.

Η Βιγιαρεάλ που αγωνίστηκε για την τιμή των όπλων, δεν μπόρεσε να αντιδράσει στα τέρματα των φιλοξενούμενων και έκλεισε μια απογοητευτική ευρωπαϊκή πορεία χωρίς βαθμό και με μόλις δύο γκολ ενεργητικό σε έξι παιχνίδια.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ντιέγο Λόπεθ, Άνχελ Λόπεθ, Σάπατα (76′ Ροντρίγκες), Μουσάκιο, Οριόλ, Σένα (73′ Χοσέλου), Ντε Γκουζμάν, Σοριάνο, Ερνάν Πέρες, Νιλμάρ (64′ Καμούνιας), Ρουμπέν

ΝΑΠΟΛΙ: Ντε Σάνκτις, Αρόνικα, Ζούνιγκα (90’+2′ Γκράβα), Καναβάρο, Καμπανιάρο, Μάτζιο, Γκαργκάνο, Ινλέρ, Χάμσικ (79′ Τζεμάιλι), Καβάνι (82′ Πάντεφ), Λαβέτσι