Νίκη από χρυσάφι! (video)

Η ΑΕΛ κατάφερε να πάρει μία σπουδαία νίκη από βαθμολογικής άποψης κόντρα στον Παναιτωλικό με σκορ 1-0, κάνοντας με αυτό τον τρόπο τεράστιο βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία.
Νίκος Βόπης
18/03/2017 • 19:06
ΑΕΛ

Ψήφισε τους Καλύτερους του αγώνα και μπες στην κλήρωση για 5.000€!

Η ομάδα του Σάκη Τσιώλη ήταν άκρως αποτελεσματική καθώς στις λιγοστές ευκαιρίες που δημιούργησε κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα.

Απ’ την άλλη, οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο μέρος έφτασαν κοντά στο να κάνουν τη ζημιά αλλά δεν μπόρεσαν να σημειώσουν κάποιο τέρμα και γνώρισαν την ήττα, παραμένοντας ωστόσο στην ενδέκατη θέση.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Ο Σάκης Τσιώλης επέλεξε ένα σύστημα 4-2-3-1 με τον Ξενοδόχοφ κάτω απ' τα δοκάρια, τους Κόντορ, Φάρκας, Γιοβάνοβιτς και Ναβάρο στην άμυνα, αμυντικά χαφ οι Ντέλετιτς - Φατιόν, δεξιά ο Βαρέλα, αριστερά ο Αβραάμ, στην κορυφή ο Τσακοπίνο και πίσω του, σε ρόλο δημιουργικού χαφ, ο Ναζλίδης.

Απ' την άλλη, ο Μάκης Χάβος παρέταξε την ομάδα του με ένα σύστημα 4-1-4-1 με τον Κυριακίδη κάτω απ' τα γκολπόστ, τους Τσοκάνη, Ροντρίγκες, Κούσα και Μύγα στην άμυνα, μπροστά τους ο Μπράβο ως αμυντικό χαφ, δεξιά ο Ρόσα, αριστερά ο Ρότσα, στην κορυφή ο Παπαδόπουλος και πίσω του, σε ρόλο δημιουργικών χαφ, οι Λόπες και Πάουλο.

Ο Παναιτωλικός την κατοχή, η ΑΕΛ το γκολ!

Στο πρώτο μέρος το θέαμα κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι θέλοντας να πάρουν από τα πρώτα λεπτά την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας.

Ωστόσο, τα λάθη τόσο της ΑΕΛ όσο και του Παναιτωλικού, ειδικά στο χώρο του κέντρου ήταν πάρα πολλά με αποτέλεσμα οι τελικές φάσεις να είναι λιγοστές στο πρώτο 45λεπτο.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο ο Παναιτωλικός ήταν εκείνος που ανέλαβε τα ηνία του αγώνα χωρίς ωστόσο να καταφέρει να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή του Ξενοδόχοφ. Η πρώτη τελική στην αναμέτρηση σημειώθηκε στο 14ο λεπτό και προήλθε από τα πόδια του Βαρέλα, ο οποίος εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά, κοντά στη γραμμή του άουτ αλλά ο Κυριακίδης απομάκρυνε με τις γροθιές.

Στο 35ο λεπτό, στην πρώτη ουσιαστικά καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να λύσουν το γόρδιο δεσμό και να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Ναζλίδης εκτέλεσε το φάουλ από τον άξονα, η μπάλα αρχικά κόντραρε, κατέληξε στον Αβραάμ, ο οποίος έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Φάρκας με ένα δυνατό σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κυριακίδη για το 1-0.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο με την ΑΕΛ να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη 1-0.

Κράτησε το μηδέν και νίκησε!

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό ήταν το ίδιο στα πρώτα τριάντα λεπτά με την ΑΕΛ ναι μεν να έχει την κατοχή αλλά να μην μπορεί να απειλήσει.

Ο Μάκης Χάβος, βλέποντας την ομάδα του να μην μπορεί να δημιουργήσει επιθετικά, προέβη σε αλλαγές ρίχνοντας στη «μάχη» τους Γιαννιώτη, Μαρκόφσκι και Μουνιός.

Στο 70ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους αλλά στάθηκαν άτυχοι. Ο Ντέλετιτς πραγματοποίησε τρομερό σουτ έξω από την περιοχή, από τα δεξιά αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι αφού τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Κυριακίδη και απομακρύνθηκε.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να φτάσουν μια ανάσα από το γκολ της ισοφάρισης. Ο Παπαδόπουλος πραγματοποίησε το σουτ μέσα από την περιοχή, έπειτα από αδύναμο διώξιμο του Ξενοδόχοφ αλλά ο Κόντορ ήταν εκείνος που με κεφαλιά έδιωξε την μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή, διατηρώντας το μηδέν για την ομάδα του.

Στο 80ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν για δεύτερη φορά την ισοφάριση. Ο Παπαδόπουλος έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, ο Μάρκος Πάουλο πραγματοποίησε το πλασέ στην κίνηση, στο δεύτερο δοκάρι αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

ΑΕΛ (Σ. Τσιώλης):
Ξενοδόχοφ, Ναβάρο (88' Γκόλιας), Γιοβάνοβιτς, Φάρκας, Κόντορ (81' Αναστασόπουλος), Φατιόν, Ντέλετιτς, Τσακοπίνο (65' Ρέντζας), Ναζλίδης, Βαρέλα, Αβραάμ

Παναιτωλικός (Μ. Χάβος): Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Ροντρίγκες, Τσοκάνης, Ρότσα (58' Γιαννιώτης), Μπράβο, Πάουλο, Λόπες (75' Μουνιόζ), Ρόσα (67' Μαρκόφσκι), Παπαδόπουλος

Δείτε κάθε γκολ σε video λίγο μετά την επίτευξή του, μόνο στο match center του Novasports.gr.
24/10/2017 • 05:55

Με νέα δεδομένα στο Αγγλικό Λιγκ Καπ, στις λεπτομέρειες το ντέρμπι του Εδιμβούργου

Στο Λιγκ Καπ της Αγγλίας οι μικρές ή μεγάλες εκπλήξεις σε κάθε γήπεδο είναι πιθανές. Στα ματς των μεγάλων φαβορί αυξάνεται η πιθανότητα ανάλογα με το πόσες αλλαγές γίνονται κυρίως εν μέσω του βεβαρημένου προγράμματός τους.

18/10/2017 • 12:27