Πέρασε από το Μαρούσι ο Πανιώνιος

Την πέμπτη διαδοχική του επιτυχία (69-67) στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Πανιώνιος, που άφησε το Μαρούσι στην τελευταία θέση και χωρίς να έχει γευτεί τη χαρά της νίκης μέχρι τώρα.

Την πέμπτη διαδοχική του επιτυχία (69-67) στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Πανιώνιος, που άφησε το Μαρούσι στην τελευταία θέση και χωρίς να έχει γευτεί τη χαρά της νίκης μέχρι τώρα. Οι γηπεδούχοι που έχουν χάσει στο νήμα δύο φορές φέτος, πάλεψαν μέχρι το τέλος , αλλά δεν μπόρεσαν ούτε τώρα να “σπάσουν το ρόδι”.

Ο ρυθμός του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο δεν ήταν καλός, με αρκετά λάθη και από τις δύο ομάδες, οι οποίες συμβάδιζαν συνεχώς στο σκορ (14-15). Στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου αρχικά ο Πανιώνιος κατάφερε και πήρε αέρα πέντε πόντων (27-22), όμως, η ομάδα των βορείων προαστίων αντέδρασε και με σερί 9-0 ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση. Αυτή δεν ήταν η μοναδική ανατροπή στο πρώτο μέρος, καθώς το σύνολο του Μπαρτζώκα με τον Κις να πετυχαίνει πέντε διαδοχικούς πόντους πήγε στα αποδυτήρια με το +4 (31-35), έχοντας δημιουργήσει ένα σερί 8-0.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος έδειχνε να… ελέγχει τη διαφορά και να αντέχει στην πίεση που ασκούσε το Μαρούσι. Οι γηπεδούχοι όποτε πλησίαζαν στο σκορ έβλεπαν τον Ξανθόπουλο να πετυχαίνει ένα κρίσιμο καλάθι και να ανεβάζει τη διαφορά και πάλι σε ασφαλή επίπεδα.

Το… πυροβολικό του Αμαρουσίου υστερούσε κάπου και αυτός είναι ένας από τους λόγους που δεν μπόρεσε στο τέλος του αγώνα να πετύχει την ανατροπή. Ο Γκαγκαλούδης που ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων με 18 πόντους, αλλά και 2 κλεψίματα και 5 ασίστ δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε κανέναν από τα τέσσερα σουτ που επιχείρησε πίσω από τη γραμμή των 6,75, ενώ ο Κόμματος (16 π.) ήταν ιδιαίτερα άστοχος από τη γραμμή των βολών (4/10).

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 31-35, 46-53, 67-69.

Μαρούσι (Λινάρδος): Σακελλαρίου, Δεμερτζής, Νικολαϊδης 9(1), Ακεψεμαϊδης 5(1), Έλεγκαρ 9, Χαριτόπουλος 7, Γκαγκαλούδης 18, Κογιαντίνοβιτς 4(1), Κόμματος 15(3).

Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 5, Κις 12(2), Αθανασούλας 3(1), Στίβεσον 10, Ντίμπλερ 8(1), Μπατής 10(2), Γιάνκοβιτς 5, Καββαδάς 2, Σαρικόπουλος 4, Νάτζφεϊ 7(1), Μπάρλος 3.