Αλάνθαστος Ζουπάνι, 3-1 σετ η Εθνική

Σχεδόν αλάνθαστος ήταν ο Νίκος Ζουπάνι και με 19 πόντους και 70% αποτελεσματικότητα οδήγησε την Εθνική στην νίκη με 3-1 σετ (25-18, 25-18, 24-26, 28-26) στο πρώτο από τα τρία τελευταία της φιλικά προετοιμασίας ενόψει των αγώνων του προκριματικού ομίλου για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου με την εμφάνιση της ικανοποίησε τους 400 φίλους του αθλήματος που βρέθηκαν στο “Μ.Παρασκευόπουλος” της Αλεξανδρούπολης. Η “γαλανόλευκη” με βασικούς τους Φιλίποφ, Ζουπάνι, Δαλακούρα, Πετρέα, Πρωτοψάλτη, Πελεκούδα και Ζήση ήταν άψογη μέχρι το 19-14 του τρίτου σετ. Σε εκείνο το σημείο κάποια λάθη έδωσαν το δικαίωμα στους Ουκρανούς να μπουν στο σετ. Η Εθνική έχασε ματς μπολ στο 24-23 με τους Ουκρανούς να “γράφουν” σερί 3-0 και με μπλοκ στον Πετρέα να μειώνουν σε 2-1 σετ με 26-24. Θρίλερ ήταν και το τέταρτο σετ.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι τον 18ο πόντο. Η Εθνική ξέφυγε με 3 πόντους 22-19, αλλά οι Ουκρανοί απάντησαν και ισοφάρισαν. Στο ράλι πόντων που ακολούθησε ο Πρωτοψάλτης έδωσε τη λύση για το 28-26 και τη νίκη με 3-1 σετ για την Εθνική. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ήταν καλύτερο σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες και υπέπεσε σε 9 λάθη λιγότερα (29 έναντι 38) από τον αντίπαλό του, ενώ οι παίκτες του Ανδρεόπουλου είχαν υψηλά ποσοστά στην επίθεση με 58% αποτελεσματικότητα (51/88 επ.). Πρώτος σκόρερ ήταν ο Νίκος Ζουπάνι με 19 πόντους με το εντυπωσιακό 70% στην επίθεση (19/27 επ.) και τον ακολούθησε ο Θανάσης Πρωτοψάλτης με 15. Διψήφιο αριθμό πόντων είχε και ο αρχηγός Γιώργος Πετρέας με 11 πόντους, εκ των οποίων οι 4 από μπλοκ.

ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεόπουλος): Ζουπάνι 19 (19/27 επ.), Φιλίποφ 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Πετρέας 11 (6/9 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Πελέκούδας 8 (5/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 15 (12/23 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ. – 24% άριστες), Δαλακούρας 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ, 30% υπ. – 17% άριστες) / Ζήσης (λ, 71% υπ. – 43% άριστες), Δαρίδης (λ), Ράπτης 2 (2/3 επ.), Κοκκινάκης (50% υπ. – 50% άριστες), Τακουρίδης.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Κράστινς): Βιεσκί 9 (6/15 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ντροζντ 6 (6/14 επ.), Τεριομένκο 10 (7/13 επ., 3 μπλοκ), Κόβαλτσουκ 1 (1/1 επ.), Ιερετσένκο 7 (7/21 επ., 59% υπ. – 38% άριστες), Κλιάμαρ 10 (6/17 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 28% άριστες) / Φομίν (λ, 56% υπ. – 28% άριστες), Μπρόβα (λ), Ντιντένκο 2 (2/3 επ.), Κοβάλοφ 2 (2/4 επ., 70% υπ. – 50% άριστες), Τέβκουν 12 (12/18 επ.).

Εκτός αποστολής έμειναν Ραφαήλ Κουμεντάκης, Παρασκευάς Τσέλιος, Σταύρος Κασαμπαλής, Κώστας Καπετανίδης και ο νεαρός Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος. Το Σάββατο στις 20.00 οι δύο ομάδες θα βρεθούν στο ίδιο γήπεδο για το δεύτερο φιλικό παιχνίδι.