Το έχασε στο τρίτο δεκάλεπτο

Με ήττα συνδυάστηκε η ιστορική πρεμιέρα του Ολυμπιακού στην Euroleague Γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες» έχασαν την επαφή με την Φενερμπαχτσέ στην τρίτη περίοδο και τελικά παραδόθηκαν με 54-63 για την 1η αγωνιστική του Β' ομίλου.

Με ήττα συνδυάστηκε η ιστορική πρεμιέρα του Ολυμπιακού στην Euroleague Γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες» έχασαν την επαφή με την Φενερμπαχτσέ στην τρίτη περίοδο και τελικά παραδόθηκαν με 54-63 για την 1η αγωνιστική του Β’ ομίλου.

Να σημειωθεί ότι στο πρώτο λεπτό της τρίτης περιόδου η αναμέτρηση διεκόπη για περίπου 15 λεπτά, μετά από απειλή για βόμβα στο «Τάσος Καμπούρης». Η απειλή τελικά αποδείχθηκε… φάρσα, και μετά τον έλεγχο που έκανε η αστυνομία στο κλειστό άναψε το «πράσινο φως» για την κανονική διεξαγωγή της αναμέτρησης.

Ο Ολυμπιακός «πλήρωσε» τα 17 λάθη και την αστοχία από τα 6.75 (5/22) και τη γραμμή των ελευθέρων βολών (5/13). Οι Κατερίνα Σωτηρίου (11π.) και Τζέσικα Τόμας (11π.) οδήγησαν την επίθεση της ομάδας του Γιώργου Παντελάκη, ενώ άξια συμπαραστάτρια τους αποδείχθηκε η Λικέντρα Τζόνσον (10π.). Από την τουρκική ομάδα, πρωταγωνίστησε η Κέλσι Πλαμ με 20 πόντους.

Το τηλεφώνημα στην αστυνομία για βόμβα στο κλειστό αποσυντόνισε τις «ερυθρόλευκες» στην τρίτη περίοδο, με την ομάδα του Γιώργου Παντελάκη να δέχεται ένα επιμέρους σκορ 8-16 από την Φενερμπαχτσέ, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -10 (42-52). Οι ερυθρόλευκες προσπάθησαν να αντιδράσουν με πρωταγωνίστρια την Παυλοπούλου, μείωσαν σε 49-56 στο 33΄, αλλά μέχρι εκεί, καθώς η άμυνα και οι σωστές επιλογές στην επίθεση από την Φενερμπαχτσέ, βοήθησαν την τουρκική ομάδα να διατηρηθεί σε απόσταση ασφαλείας, μέχρι το τελικό 54-63.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 34-36, 42-52, 54-63

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τζόνσον 10 (1), Παυλοπούλου 6, Σπυριδοπούλου 6, Σταμάτη 3 (1), Τόμας 11 (1)), Αυτζή, Κοσμά, Λίτση, Μάζιτς 4 (1), Νικολοπούλου 3 , Σωτηρίου 11 (1).

Φενέρμπαχτσε (Γκαρνιέ): Τσατίνεζ, Πλαμ 20 (4), Βον 11, Βεραμεγιένκα 6, Ζανταλασίνι 4 (1), Τσόρα 11 (1), Σοτάνα 7 (1), Ντεμιρμέν 4, Γιαβάς.