Καλή για 30′ η Νίκη

Παρά την πολύ καλή εμφάνισή για σχεδόν 30 λεπτά, η Νίκη Λευκάδας δεν απέφυγε την ήττα με 81-61 από την ισχυρή Γαλατάσαραϊ στην Κωνσταντινούπολη, στην πρεμιέρα του Β΄ ομίλου του EuroCup γυναικών.

Η Τζέιντ Τζόνσον-Ουόκερ με 25 πόντους και 11 ριμπάουντ ξεχώρισε από την ελληνική ομάδα, που έδειξε ότι μόνο τυχαία δεν ήταν η πρόκρισή της στη φάση των ομίλων της διοργάνωσης.

Η Νίκη έκανε εξαιρετική προσπάθεια απέναντι σε μία πολύ ισχυρή αντίπαλο, νικήτρια της περσινής διοργάνωσης, αλλά και της Euroleague πριν λίγα χρόνια (2014). Ένα τρίλεπτο ξέσπασμα στο τέλος του ημιχρόνου, επέτρεψε στη Γαλατάσαραϊ να πάει με προβάδισμα οκτώ πόντων (38-30) στην ανάπαυλα, αλλά με τις Τζόνσον-Ουόκερ και Νάιτ να πραγματοποιούν σπουδαία εμφάνιση, οι παίκτριες του Νίκου Δουβίτσα επέστρεψαν και πέρασαν μπροστά 45-44 στο 25΄, με τρίποντο της Νάιτ. Στο τέλος της τρίτης περιόδου, οι γηπεδούχες έκαναν ένα σερί 9-0 (με 7/8 βολές από τις Τζέφερσον και Μακόλεϊ) και πήραν τα «ηνία» με 59-50, ενώ στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου ανέβασαν τη διαφορά στο +13 (66-53 στο 33΄), «καθαρίζοντας» οριστικά τον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 38-30, 59-50, 81-61

Γαλατάσαραϊ (Εφέ Γκιουβέν): Σαχίν 3 (1), Ονάρ 6, Ατάς 10 (1), Αλμπέν 7 (1), Γκοκντεμίρ 2, Αμπντί 4, Γκιουτσλού 5, Γκριγκαλαουσκίτε 2, Μακόλεϊ 21 (1τρ., 12ρ.), Γιλμάζ, Τζέφερσον 21 (1τρ., 7κλεψ.)

Νίκη Λευκάδας (Νίκος Δουβίτσας): Κ. Τσινέκε 5 (1), Ελ. Τσινέκε 4 (6ασ.), Σύρρα, Παπαμιχαήλ 5, Τζόνσον-Ουόκερ 25 (11ρ.), Μπαλτά 7 (1), Νάιτ 13 (1), Στιεπάνοβιτς 2