Πρώτη νίκη για τη Λιετκάμπελις (video)

Οι Λιθουανοί με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο, κατέβαλαν εντός έδρας την αντίσταση της Νίμπουρκ με 97-86 έχοντας σε φοβερή βραδιά τον πολύπειρο Γιασάιτις.

Η Νίμπουρκ, που είχε ηττηθεί την προηγούμενη αγωνιστική στην Τσεχία από την ΑΕΚ στη δεύτερη παράταση, μπήκε καλύτερα στο παρκέ, είχε περισσότερες επιθετικές λύσεις και χάρη στη σταθερότητα των Λόρενς, Ράιτ αλλά και σε ένα ξέσπασμα του Σμιθ, ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο 24-29.

Μάλιστα στα μισά της δεύτερης περιόδου, χάρη στους Κριζ και Μπόχατσικ η πρωταθλήτρια Τσεχίας διεύρυνε ακόμη περισσότερο την υπέρ της διαφορά φτάνοντας στο +12 (31-43), ωστόσο οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνά τους, βρήκαν σκορ με τους Μόρισον και Γουίλσον και πήγαν στα αποδυτήρια στο -5, 41-46.

Το τρίτο δεκάλεπτο εμφανίστηκε μια διαφορετική Λιετκάμπελις στο παρκέ, με πολλές επιθετικές λύσεις και παθιασμένη άμυνα, το σύνολο του Γκατζιούλις πέτυχε 31 πόντους, δέχτηκε 19 και κάπως έτσι έκλεισε την τρίτη περίοδο μπροστά, 72-65.

Το επιθετικό κρεσέντο του Γιασάιτις (είχε 7/7 σουτ), η σταθερότητα του Μόρισον (18 πόντοι-9 ριμπάουντ) κι η συνετή καθοδήγηση του Γουίλσον (14 πόντοι-8 ασίστ) ήταν οι πυλώνες της λιθουανικής ομάδας που δεν έχασε την ψυχραιμία της στην τελευταία περίοδο για να φύγει νικήτρια με 97-86.

Λιετκάμπελις (Γκατζιούλις): Κουλβιέτις 14, Μόρισον 18, Πίλεπιτς 3, Βαλίνσκας 13, Γουίλσον 14, Γιασάιτις 21, Κούπσας 2, Λιπκέβιτσους 4, Μάβρα 8

Νίμπουρκ (Αμιέλ): Μπέντα 5, Μπόχατσικ 10, Χρούμπαν 15, Πούμπρλα 4, Σμιθ 8, Κριζ 4, Λόρενς 21, Ράιτ 13, Πετέρκα 6