Η Ζάλγκιρις έσπασε το ρόδι στο ΟΑΚΑ (video)

Η Ζάλγκιρις εκμεταλλεύτηκε το κακό παιχνίδι του Παναθηναϊκού και πέτυχε την πρώτη νίκη της στο ΟΑΚΑ επικρατώντας στην παράταση με 87-83 (κ.α. 76-76).

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε καλές επιλογές στην επίθεση στο μεγαλύτερο διάστημα, ήταν άστοχος (9/29 τρίποντα, 16/28 βολές), ενώ στην άμυνα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, δεν μπόρεσε να σταματήσει το παιχνίδι της ζάλγκιρις κυρίως μέσα στην ρακέτα.

Οι πράσινοι έκαναν ένα κακό πρώτο ημίχρονο και κυνηγούσαν συνεχώς στο σκορ την Ζάλγκιρις.

Ο Παναθηναϊκός ήταν άστοχος στο πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο ήταν πίσω στο σκορ με επτά πόντους (13-20). Οι πράσινοι στο διάστημα αυτό σούταραν 1/9 δίποντα και 2/6 τρίποντα.

Αντίθετα η Ζάλγκιρις με πιεστική και κλειστή άμυνα έλεγχε τον ρυθμό και με τον Ντέιβις να σημειώνει 8 πόντους σε αυτό το διάστημα ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ. Οι Λιθουανοί είχαν 7/11 δίποντα και 6/6 βολές στο πρώτο δεκάλεπτο.

Η κατάσταση δεν άλλαξε για τον Παναθηναϊκό ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Ζάλγκιρις έλεγξε τον ρυθμό. Ο Παναθηναϊκός στις περισσότερες από τις επιθέσεις του ήταν ακίνητος, χωρίς δημιουργία και χωρίς έμπνευση, είχε 6/15 δίποντα και 4/14 τρίποντα στην ανάπαυλα του ημιχρόνου το οποίο τον βρήκε πίσω στο σκορ με 33-44.

Μάλιστα κατάφερε να μαζέψει την διαφορά η οποία ήταν και στο +15 (20-35) στο 15’. Η Ζάλγκιρις στο ημίχρονο είχε 13/25 δίποντα και 3/5 τρίποντα ενώ κυριάρχησε στα ριμπάουντ με 9-20.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο με καλή και πιεστική άμυνα. Έλεγξε τον ρυθμό κι άρχισε να μαζεύει την διαφορά. Έκανε 4.11 πριν το τέλος του δεκαλέπτου το 45-52 με κορυφαίο τον Λάνγκφορντ που φόρτωνε με φάουλ τους αντιπάλους του.

Πάλι ο ίδιος έκανε το 49-53 αλλά με πέντε πόντους η Ζάλγκιρις έφτασε στο 49-58 λίγο πριν το τέλος του 3ου δεκαλέπτου.

Με ωραίο μπάσιμο του Καλάθη το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε στο 51-58.
Οι πράσινοι συνέχισαν την καλή άμυνα και στο 4ο δεκάλεπτο ψαλιδίζοντας συνεχώς την διαφορά. Η Ζάλγκιρις έφτανε πλέον πολύ δύσκολα στο καλάθι. Μάλιστα με τρίποντο του Παπαπέτρου 4.07’’ πριν το τέλος πέρασε μπροστά στο σκορ με 66-64.

Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 74-71 1.15 με τρίποντο του Καλάθη, αλλά το σκορ πήγε όμως 74-74 με 49’’ στο ρολόι για το τέλος με καλάθι του Γουάιτ.
Ο Γκιστ έκανε το 76-74 αλλά ο Ντέιβις με φόλοου έκανε το 76-76, στα 6’’. Ο Καλάθης δεν μπόρεσε με σουτ στο τέλος να δώσει τη νίκη και το ματς πήγε στην παράταση.

Εκεί ο Παναθηναικός έμεινε κοντά ως το 80-80. Στην συνέχεια όμως είχε κακές επιλογές στην επίθεση ενώ και στην άμυνα δέχτηκε εύκολα καλάθια. Η Ζάλγκιρις έφυγε με 80-86 με καλάθι του Ντέιβις. Ο Καλάθης έκανε με τρίποντο το 83-86 αλλά στην τελευταία του επίθεση δεν ήταν με καθαρό μυαλό.

Ο Παναθηναϊκός είχε τις ευκαιρίες του αλλά δεν τις αξιοποίησε. Έκανε μια άσχημη ήττα την οποία πρέπει να ρεφάρει εκτός έδρας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 6, Λάνγκφορντ 13 (1/4τρ.), Λάσμε 5, Παπαπέτρου 8 (1/4 τρ.). παπάς 8 (2/5 τρ.), Γκιστ 9 (1 τρ.), Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 2, Καλάθης 22 (3/10 τρ., 5 ασ.), Αντετοκούμπο 4 (1/2 τρ.), Μήτογλου 2.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Ντέιβις 18, Γουόλτον 5 (1/1 τρ.), Γουότερς 10 (1/4 τρ., 9 ρ., 3 ασ.), Γουόλκαπ 14 (3ρ., 3 ασ.), Βέστερμαν 5 (1/1 τρ.), Γιανκούνας 4, Μπιρούτις 3, Γουάιτ 13 (4/4 δ., 8ρ.), Καβαλιάουσκας 4, Ουλάνοβας 11 (1/1 τρ., 7ρ.).