Γκολ και θέαμα από Σασουόλο και Μπολόνια (video)

Ένα από τα καλύτερα φετινά παιχνίδια της Serie A, διεξήχθη στο Στάδιο «Μαπέι» στο γειτονικό ντέρμπι της Εμίλια – Ρομάνια. Σασουόλο και Μπολόνια, αναδείχτηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2, στο παιχνίδι που άνοιξε το κυριακάτικο πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής.

Ήταν μία αναμέτρηση που είχε όλα τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι. Πaρά την συνεχή βροχή οι παίκτες των δύο ομάδων πρόσφεραν απλόχερα θέαμα, σε ένα ματς που είχε 23 τελικές προσπάθειες από τις 2 ομάδες (13 η Σασουόλο, 10 η Μπολόνια), 4 τέρματα, 2 δοκάρια (ένα για κάθε ομάδα) και πολλές χαμένες ευκαιρίες.

Η ομάδα του Φιλίπο Ιντζάγκι μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό, με τον βετεράνο Αργεντινό επιθετικό Ροντρίγκο Παλάσιο  να τελειώνει πολύ όμορφα την φάση με πλασέ στην κλειστή γωνία του Κονσίγλι. Μάλιστα 4 λεπτά αργότερα είχε την ευκαιρία να κάνει το 0-2, αλλά η κεφαλιά του Σανταντέρ βρήκε το δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα της Σααουόλο.
Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 17΄με εκπληκτικό δεξί βολέ του Μάρλον, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η ομάδα του Ντε Τζέρμπι μπήκε πιο δυνατά, αλλά κόντρα στην ροή του παιχνιδιού, η Μπολόνια προηγήθηκε και πάλι με κοντινό πλασέ του Εμπαγιέ, μετά την κεφαλιά πάσα του Γκονζάλες. Η Σασουόλο όμως δεν είχε πιει την τελευταία της λέξη. Έφτασε τελικά στην ισοφάριση με πέναλτι που κέρδισε ο Σένσι που είχε περάσει λίγα λεπτά νωρίτερα στο παιχνίδι, από τον Καλαμπρέζι. Την εκτέλεση ανέλαβε στο 85ο λεπτό, η άλλη αλλαγή του Ντε Τζέρμπι, ο Μπόατενγκ. Ο Γκανέζος ευστόχησε και έγραψε το τελικό 2-2. Μάλιστα η Σασουόλο παρ΄ολίγο να «κλέψει» τη νίκη, αφούείχε δοκάρι με τον Μαροκινό Μπουράμπια στο 90ο λεπτό.