Υπόθεση 48 λεπτών για τον Ολυμπιακό

Δεν πρόλαβαν να ιδρώσουν τις φανέλες τους οι Κυπελλούχες Ευρώπης στο Ρέντη. Ο Ολυμπιακός έκανε επίδειξη ισχύος και σε 48 μόλις λεπτά νίκησε με 3-0 σετ (25-04, 25-02, 25-12) την Ντιετρίχ από τον Λουξεμβούργο στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τον πρώτο γύρο του Challenge Cup.

Ο επαναληπτικός στο Λουξεμβούργο θα γίνει στις 15 Νοεμβρίου και ο Ολυμπιακός χρειάζεται δύο σετ για να προκριθεί. Από τις γηπεδούχες καμία αθλήτρια δεν ξεπέρασε τους 8 πόντους, ενώ όλες πέτυχαν πόντο στην αναμέτρηση. Η πρωταθλήτρια Λουξεμβούργου, Ντιετρίχ, δεν μπόρεσε σε κανένα σημεία του αγώνα να κοντράρει τον αντίπαλό του. Ο Ολυμπιακός από την πλευρά του, πέτυχε ρεκόρ με τους μόλις 2 πόντους που δέχθηκε στο δεύτερο σετ.

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 13 άσσους, 36 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και της Ντιετρίχ προήλθαν από 1 άσσο, 6 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 9 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 5 (3/4 επ., 2 άσσοι), Μέιφιλντ 7 (7/10 επ.), Λαμπρούση 8 (2/2 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 3 (1/1 επ., 2 άσσοι), Χίπε 6 (6/9 επ.), Έμοντς 3 (2/3 επ., 1 άσσος, 100% υπ. – 50% άριστες) / Κοκκινάκη (λ), Μιλιντίγιεβιτς (λ), Κωνσταντινίδου Αλ. 2 (2/2 επ.), Νικολογιάννη 3 (3/6 επ., 60% υπ. – 20% άριστες), Βλαχάκη 2 (1/5 επ., 1 άσσος), Κωνσταντινίδου Λ. 4 (1/2 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ζακχαίου 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ).

ΝΤΙΕΚΡΙΧ (Ταραντίνι): Φριτς Ισ. 2 (2/14 επ., 19% υπ. – 13% άριστες), Στογιάνοβα 2 (2/15 επ., 31% υπ. – 22% άριστες), Βάγκνερ Λ. 1 (μπλοκ), Ρόιτερ 2 (1/6 επ., 1 μπλοκ), Πλούσα, Λόρανγκ / Φριτς Σ. (λ, 40% υπ. – 13% άριστες), Ρούελαν, Σκολτς, Βάγκνερ Λ. 2 (1/9 επ., 1 άσσος).