Το άγγιγμα του Ζιοβάνι!

Το ντέρμπι της σεζόν 2000/01 στο Ολυμπιακό Στάδιο δεν ήταν αμφίρροπο! Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος από τον Παναθηναϊκό αλλά δεν έβρισκε τον τρόπο να φτάσει στη νίκη, μέχρι να εμφανιστεί στο γήπεδο ο Ζιοβάνι!

Ο Βραζιλιάνος αστέρας ήταν εκτός αγώνων για δεκαπέντε ημέρες και επέστρεψε στην αποστολή για το ντέρμπι του Ολυμπιακού Σταδίου στις 4 Μαρτίου! Έμεινε στον πάγκο από τον Τάκη Λεμονή και με το σκορ στο 0-0 μετά από μια ώρα αγώνα είπε να τον ρίξει στην μάχη!

Ο Ζιοβάνι μπήκε στο γήπεδο στο 67ο λεπτό και χρειάστηκε τρεις επαφές με την μπάλα και δύο λεπτά για να κόψει την άμυνα του Παναθηναϊκού στα δύο και να βγάλει σε θέση για γκολ τον Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς. Ο Σέρβος πέρασε τον Νικοπολίδη και πέτυχε το γκολ που έκανε την διαφορά στο ντέρμπι!

Σε έξι συνολικά ντέρμπι εκείνη την χρονιά με ΠΑΟ, ΑΕΚ και ΠΑΟΚ ο Βραζιλιάνος μέτρησε τέσσερα γκολ, μια ασίστ και ένα κερδισμένο πέναλτι… καλή συγκομιδή!