Ο Ζένια και ο πάγκος έφεραν την ανατροπή για τον ΠΑΟΚ

Έπεσε από το Λευκό πύργο και βρήκε πορτοφόλι ο ΠΑΟΚ στον μεσημεριανό αγώνα – αυλαία της 5ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Έπεσε από το Λευκό πύργο και βρήκε πορτοφόλι ο ΠΑΟΚ στον μεσημεριανό αγώνα – αυλαία της 5ης αγωνιστικής της Volleyleague. Οι Θεσσαλονικείς σε κακή μέρα, συνέχεια της εμφάνισης με την Φρανκφούρτη, αν και βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 σετ από τον εξαιρετικό Παμβοχαϊκό του αποτελεσματικού Ολιβέιρα (33 πόντους, 6 μπλοκ, 1 άσσο, 59% επίθεση), έφθασαν μέσω πάγκου και Γκόρτσανιουκ στη νίκη με ανατροπή. Οι Κυπελλούχοι, με αδυναμία στο σερβίς (χωρίς άσσο σε 5 σετ), νίκησαν 3-2 σετ (19-25, 23-25, 25-19, 25-22, 15-8) με τον κόουτς Στάνκου να παίζει τα τρία τελευταία νικηφόρα σετ με τους Τακουρίδη (12π, (11/12 επιθέσεις), Χιμένεζ (11π, 3 μπλοκ) και Μπούτο (10π. 2 μπλοκ), παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο και έδωσαν λύσεις. Το φιλί της ζωής όμως στον «δικέφαλο», που παρέμεινε αήττητος, έδωσε ο Ζένια Γκόρτσανιουκ που 20 πόντους (64% αποτελεσματικότητα στην επίθεση) με ήταν ο καταλύτης στο δίποντο νίκης. Ο Στάνκου κράτησε στον πάγκο τον Φιλίποφ για να τον έχει έτοιμο για τον επαναληπτικό αγώνα πρόκρισης με την Φρανκφούρτη.

Ολιβέιρα και 0-2 σετ

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ αν και προηγήθηκε με 8-6 έδειξε ότι ήταν επηρεασμένος από την ευρωπαϊκή ήττα από την Φρανφούρτη. Ο Παμβοχαϊκός με σερί 19-11 και φοβερό και τρομερό Ολιβέιρα (8 πόντους στο σετ) κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο παγωμένο Παλατάκι. Ίδια ιστορία και στο δεύτερο σετ. Με τον Τζούριτς στον πάγκο από το 15-17, ο Παμβοχαϊκός με καλή ψυχολογία, αν και έχασε το πλεονέκτημα των 5 πόντων διαφοράς (το 15-19 έγινε 20-19) βρήκε τον τρόπο με τον Ολιβέιρα και πάλι να πάρει το σετ.

Λύσεις από τον πάγκο

Ο Στάνκου βλέποντας ότι Τζούριτς και Σαφράνοβιτς δεν ήταν «ζεστοί» τους απέσυρε στον πάγκο, με τους Τερζή, Τακουρίδη, Μπούτο και Χιμένεζ να ανεβάζουν σταδιακά την απόδοση του «δικεφάλου». Ο Παμβοχαϊκός βρέθηκε μπροστά 19-18 με πόντο του Ολιβέιρα και εκεί άρχισε η αντεπίθεση του Κυπελλούχου. Με μπροστάρη τον Γκόρτσανιουκ οι γηπεδούχοι έγραψαν σερί 7-0 και με 25-19 μείωσαν στα σετ με 2-1 και ξαναμπήκαν στο ματς.

Στο τέταρτο σετ ο Γκόρτσιανουκ ήταν αποτελεσματικός στο πιο κρίσιμο σημείο. Με 4 δικές του επιτυχημένες συνεχόμενες επιθέσεις ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 23-22 με τους Μπούτο και Χιμένεζ να τελειώνουν το σετ και ο δικέφαλος να ισοφαρίζει σε 2-2 οδηγώντας το ματς σε τάι μπρέικ. Εκεί ο Παμβοχαϊκός υπέπεσε σε 7 λάθη με αποτέλεσμα ο έμπειρος ΠΑΟΚ να πάρει με 15-8 το σετ και με 3-2 σετ το δίποντο. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 64 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού από 3 άσσους, 63 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Στάνκου): Όκολιτς 8 (5/7 επ., 3 μπλοκ), Μάρκεζ 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Τερζής 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 20 (18/28 επ., 2 μπλοκ, 78% υπ. – 43% άριστες), Τζούριτς 7 (7/16 επ.), Σαφράνοβιτς 3 (3/10 επ., 38% υπ. – 38% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 59% υπ. – 32% άριστες), Γάτσης, Τακουρίδης 12 (11/12 επ., 1 μπλοκ), Χιμένες 11 (8/18 επ., 3 μπλοκ, 47% υπ. – 20% άριστες), Μπούτος 10 (8/15 επ., 2 μπλοκ), Εφραιμίδης.

Γ.Α.Σ.ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Ολιβέιρα 33 (26/44 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ, 52% υπ. – 12% άριστες), Γκλάντστοουν 8 (6/14 επ., 2 μπλοκ), Ρουμελιώτης 11 (10/25 επ., 1 άσσος), Τουρνάκης 9 (8/13 επ., 1 μπλοκ), Ροντρίγκο 12 (10/31 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ. – 39% άριστες) / Παπαδημητρίο (λ, 60% υπ. – 40% άριστες), Δημητούλης, Ρούμπο.