Θριαμβέυτρια η Ντόρτμουντ στο γερμανικό ντέρμπι

Σε θρίαμβο της Ντόρτμουντ εξελίχθηκε το ντέρμπι του Γερμανικού πρωταθλήματος. Η Μπορούσια επικράτησε με 3-2 της Μπάγερν Μονάχου έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι

Το ματς στο «Βεστφάλεν» ήταν τόσο θεαματικό όπως περίπου το περιμέναμε. Ίσως βέβαια ήταν περισσότερο δραματικό σε ότι αφορά την έκβασή του με τις εντυπωσιακές ανατροπές στο σκορ και τα συναισθήματα.

Είχε τα πάντα.. Μια Μπάγερν αποφασισμένη να αφήσει στην άκρη τις ατέλειες όπως αυτές την έχουν στοιχειώσει σε πολλά ματς της φετινής σεζόν.
Οι Βαυαροί ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με τον Λεβαντόφσκι στο 29ο λεπτό.

Η Ντόρτμουντ από την πλευρά της έδειξε μια αξιοζήλευτη αντίδραση στο δεύτερο μέρος. Βοηθήθηκε σαφώς από την γρήγορη ισοφάριση από πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Ρόϊς στο 49’. Τρία λεπτά αργότερα ο Λεβαντόφσκι ξαναχτύπησε δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Από εκεί και πέρα, μπροστά σε 82 χιλιάδες φιλάθλους παίχθηκε μια παρτίδα γεμάτη εντάσεις και πάρα πολύ γρήγορο ρυθμό. Πάνω σ’ αυτό το πεδίο φάνηκε βέβαια η αδυναμία της Μπάγερν να καλύψει τα αμυντικά της κενά όταν προσπαθεί να αναπτυχθεί σε  ανοιχτό γήπεδο.

Η Μπορούσια έβγαινε εύκολα στην κόντρα δημιουργώντας τη μια ευκαιρία μετά την άλλη!
Στο 73ο λεπτό ο Ρόϊς ισοφάρισε σε 2-2 και έξι λεπτά αργότερα ο Ισπανός Πάκο Αλκάθερ έφερε την ολική ανατροπή στο σκορ
.

Ως το φινάλε η Μπάγερν πίεσε, είχε ευκαιρίες να σώσει, τουλάχιστον, έναν πόντο ενώ στις καθυστερήσεις σωστά ακυρώθηκε γκολ του Λεβαντόφσκι – με το τακουνάκι, παρακαλώ – καθώς ο Πολωνός ήταν ακάλυπτος όταν έρχονταν η τελική μπαλιά.

Η Ντόρτμουντ οδηγεί την κούρσα της Μπουντεσλίγκα έχοντας 27 πόντους. Ακολουθεί η Γκλάντμπαχ με 23 ενώ η Μπάγερν παρέμεινε στην 3η θέση έχοντας 20.