Έγραψαν ιστορία οι Utah Jazz

Η Utah μπήκε στην σεζόν με όπλο την παθιασμένη άμυνα κάτι που βρίσκεις σπάνια στο NBA. Όσο καλή άμυνα και να έχεις όμως δεν μπορείς να νικήσεις όταν σκοράρεις 68 πόντους και αυτό έγινε στη συντριβή από τους Dallas Mavericks με 118-68!

Η ήττα στο Ντάλας είναι η μεγαλύτερη στην ιστορία της ομάδας από την στιγμή που μετακόμισε στην Γιούτα από τη Νέα Ορλεάνη, το 1979! Η ομάδα του Κουίν Σνάιντερ πέτυχε 46 πόντους στο δύο πρώτα δωδεκάλεπτα με το Ντάλας αλλά στην συνέχεια ήταν ΤΡΑΓΙΚΗ!

Ολοκλήρωσε με δεκατρείς πόντους την τρίτη περίοδο και εννέα (!!!) την τέταρτη περίοδο για να φτάσει τους 68 και να πάρει ένα γερό μάθημα από τον Λούκα Ντόντσιτς και την παρέα του!

Για την ιστορία σκόραραν όλοι οι παίκτες του Ντάλας και κανείς πάνω από είκοσι πόντους (!!!). Είναι μόλις η έβδομη νίκη στο NBA την τελευταία δεκαετία με διαφορά πενήντα πόντους και πάνω και οι Μάβερικς έχουν πετύχει τρεις από αυτές!!