Καθάρισαν οι «Ιταλοί» για την Αργεντινή (video)

Με ένα γκολ στο ξεκίνημα του αγώνα από τον Ικάρντι κι ένα στο φινάλε του από τον Ντιμπάλα, η Αργεντινή νίκησε με 2-0 το Μεξικό σε φιλικό αγώνα που έγινε στην Μεντόζα.

Ο Σκαλόνι δεν είχε στη διάθεσή του τον Λιονέλ Μέσι, όμως κι αυτοί που ανέλαβαν την ευθύνη στο δημιουργικό κομμάτι δεν τα πήγαν άσχημα.

Ο Ικάρντι άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με εξαιρετική ατομική ενέργεια και στη συνέχεια η ομάδα του δημιούργησε πολλές ακόμα ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Κορόνα.
Στην επανάληψη οι Μεξικάνοι βελτιώθηκαν φθάνοντας 2-3 φορές με αξιώσεις κοντά στην ισοφάριση.
Πιο χαρακτηριστική η εξ επαφής κεφαλιά του Γκαγιάρδο στο 72’.
Στο 81ο λεπτό τον άσσο της Ίντερ αντικατέστησε ο Ντιμπάλα κι έξι λεπτά αργότερα ο επιθετικός της Γιουβέντους με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.