Η ανατροπή της χρονιάς από την Τρέντο (video)

Η Τρέντο έκανε την ανατροπή της χρονιάς κόντρα στην Ζενίτ και διατήρησε τις ελπίδες της για πρόκριση στην επόμενη φάση του Γιούροκαπ.

Οι Ιταλοί βρέθηκαν πίσω με 22 πόντους στο ημίχρονο, 52-30 και 19 στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου, 75-56, αλλά κατάφεραν με πρωταγωνιστές τους Γκόμες και Κραφτ να κάνουν επικό come back. Έβαλαν 35 πόντους στην τελευταία περίοδο, ισοφάρησαν 89-89 με τρίποντο του Γκόμες στα 15 δεύτερα και έπαιξαν άμυνα για να πάνε το ματς στην παράταση.

Εκεί βρέθηκαν πάλι πίσω 95-91, 2 λεπτά πριν το τέλος, αλλά και πάλι είχαν απάντηση.Ο Κραφτ έδωσε τη νίκη με σουτ στα 5 δευτερόλεπτα, διαμορφώνοντας το 99-100. Ο Φλακαντόρι με 2 βολές έγραψε το τελικό 99-102. Αυτή ήταν η 4η ήττα για τους Ρώσους, που συνεχίζουν πάντως να έχουν ελπίδες πρόκρισης.