Το Ρέθυμνο βρήκε την πρώτη του νίκη

Το Ρέθυμνο πήρε την πρώτη του φετινή νίκη στο ντεμπούτο του Βαγγέλη Ζιάγκου, επικρατώντας του Χολαργού στην Κρήτη με 83-76. Οι Κρητικοί επικράτησαν στην παράταση, αφού προηγουμένως οι φιλοξενούμενοι είχαν προλάβει να αυτοκτονήσουν περισσότερες από μία φορές.

Σε όλο το πρώτο ημίχρονο ο Χολαργός ήταν καλύτερος και βρισκόταν στο προβάδισμα. Γιάνκοβιτς και Χόκινς, αποτελούσαν σημεία αναφοράς, την ίδια στιγμή που το Ρέθυμνο δεν μπορούσε να βρει ρυθμό και αναλωνόταν σε ατομικές επιλογές των Αμερικανών παικτών του.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι συνήλθαν με τον Μπαρτ και τον Μπρέισι Ντέιβις να ανεβάζουν κατακόρυφα την απόδοσή τους, αλλά κυρίως να ανεβάζουν στροφές στην άμυνά τους και να αναγκάζουν σε πολλά λάθη (16 συνολικά) τους φιλοξενούμενους.

Στο τέλος της κανονικής διάρκειας με το σκορ 68-68 ο Χολαργός είχε επίθεση στην οποία έκανε λάθος, ο Σιγκούνας έφυγε στο ανοικτό γήπεδο αλλά αλλοίωσε την προσπάθειά του ο Γιάνκοβιτς. Ο Χολαργός βρέθηκε εκείνος στη συνέχεια με ευκαιρία αιφνιδιασμού, όμως, αστόχησε σε λέι απ ο Οκερεαφόρ.

Στην παράταση το Ρέθυμνο συνέχισε να παίζει καλή άμυνα και αυτό ήταν το βασικό όπλο που το οδήγησε στην πρώτη του φετινή νίκη.

Ρέθυμνο (Ζιάγκος):  Τζόνσον 12(2), Χριστοδούλου 13(2), Μπαρτ 17(2), Ντάνιελς 5, Τζόουνς 3, Σιγκούνας 4, Καλογιανίδης, Γλυνιαδάκης 1, Κλάντον 5, Ραζής 5(1), Μπρέισι – Ντέιβις 18(3).

Χολαργός (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 14(2), Γιάνκοβιτς 10(2), Οκερεαφόρ 6, Αγκμπελέζε, Χόκινς 12, Κώττας 4, Καμπερίδης 7(1), Σπυριδωνίδης, Σκουλίδας 2, Λοβ 15(2), Ντόρσι 6(1).