«Έσωσε» τον βαθμό η Έβερτον

Γλίτωσε τα χειρότερα η Έβερτον, αφού με γκολ του Ντιν στις καθυστερήσεις «έσωσε» τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) στο παιχνίδι με τη Γουότφορντ που έριξε την αυλαία της 16ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ.

Η ομάδα του Ντα Σίλβα πήρε νωρίς το προβάδισμα στο σκορ με τον Ριτσάρλισον (15’), όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Στο 63’ η Γουότφροντ ευτύχησε να ισοφαρίσει με αυτογκόλ του Κόουλμαν και δύο λεπτά αργότερα έκανε την ολική ανατροπή με τον Ντουκουρέ. Στο 67’ η Έβερτον είχε την ευκαιρία να φέρει ξανά το ματς στα ίσια, όμως ο Σίγκουρτσον αστόχησε από το σημείο του πέναλτι.

Παρόλα αυτά, η Έβερτον αύξησε την πίεση της στο τελευταίο 20λεπτο και δικαιώθηκε στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Ντιν να σκοράρει και να γλιτώνει την ομάδα του από την ήττα.