Έχασε τη νίκη, άφησε ανοιχτή την πρόκριση

Ο ΠΑΟΚ ήταν μέσα στο παιχνίδι κόντρα στη Ναντέρ για 31 λεπτά, αλλά στη συνέχεια υπέστη απίστευτο μπλακ άουτ, δέχθηκε σερί 12-0 μέσα σε 6:30 λεπτά και τελικά ηττήθηκε 79-70 από τους Γάλλους, οι οποίοι στην ισοβαθμία είναι πάνω από το δικέφαλο.

Εφιαλτικό ξεκίνημα, αλλά τελείωμα με ισορροπία

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε νωθρά και η Ναντέρ μέσω Κονατέ, Ουότερς και Σένγκλιν βρήκε την ευκαιρία να χτίσει διαφορά 12 πόντων, 19-7 στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι παίκτες όμως που ήρθαν από τον πάγκο του Παπαθεοδώρου, έπαιξαν καλύτερη άμυνα και βρήκαν λύσεις στην επίθεση και ισοφάρισαν 21-21, 79 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Επί μέρους σκορ στα 4 τελευταία λεπτά του 10λέπτου ήταν 6-18.

Πρόβλημα τα ριμπάουντ, αλλά ήρθαν οι λύσεις από μακριά

Η Ναντέρ ξεκίνησε με σερί 7-0 τη δεύτερη περίοδο, αλλά γρήγορα ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε ξανά, με την περιφέρεια να δίνει λύσεις. 36-35 ήταν το σκορ 4 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, με τον Γκάρετ να βάζει 9 πόντους, αλλά τους Γάλλους να μαζεύουν 9 επιθετικά και να κλείνουν το 10λεπτο με 20 συνολικά, απέναντι στα μόλις 10 του δικεφάλου. Αν σε αυτά προσθέσουμε και τις 14/14 βολές, 12 περισσότερες από την ελληνική ομάδα, τότε καταλαβαίνουμε, ότι το 43-41 ήταν μια χαρά για σκορ 20λέπτου.

Ίδια γεύση το 3ο δεκάλεπτο

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το 26, για να έρθει 7-0 για τους γηπεδούχους και προβάδισμα 55-48. Ο δικέφαλος για μία ακόμη φορά επέστρεψε και έκλεισε την περίοδο 2 πόντους πίσω, 62-60, αφήνοντας ελπίδες για την τέταρτη περίοδο.

Κατάρρευση…

Ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά με τρίποντο του Χάτσερ 64-65, 8:42 πριν το τέλος και μετά έσβησαν τα πάντα. Οι Γάλλοι έκαναν σερί 12-0 και έδωσαν τέλος στην υπόθεση νίκη. Μέχρι τη λήξη σκόραρε μόλις 5 πόντους με τον Αθηναίου και γνώρισε την ήττα που δεν είναι καταδικαστική, αλλά το ροζ φύλλο θα ήταν πολύτιμο αν ερχόταν.

ΝΑΝΤΕΡ (18/34 2π, 8/22 3π., 19/22 βολές, 35 ριμπ.-13 επιθ., 15 λάθη): Κονατέ 9 π.- 9 ριμπ., Πάλσον 5 π., Σένγκλιν 19 π.-4ρ.-3ας., Τρίντγουελ 8 π., Ουότερς 15 π., Καρνε, Γκαμπλ 5π., Ινβερνίτσι 8 π., Γιούσκεβιτς 10 π., Μενσά, Πανσά

ΠΑΟΚ (19/35 2π., 9/19 3π., 5/11 βολές, 25 ριμπ, 15 λάθη): Αθηναίου 10π., Χρυσικόπουλος 12π., Γκάρετ 10π., Χάτσερ 12π., Ζάρας, Γκος 7π., Τζόουνς 6π., Κόνιαρης 4π., Μαργαρίτης 4π., Σχίζας, Τέπιτς 5π. Τσόχλας