Με Αλεξίεφ και Μπέμε στους «8» ο Ολυμπιακός

Με τον Αλεξίεφ να αποδεικνύει με 24 πόντους (59% αποτελεσματικότητα επίθεση) ότι η επιστροφή του ήταν επιτακτική και τον Μπέμε (11π. 7/11 επ.) να αποδεικνύει ότι είναι πολύτιμος ο Ολυμπιακός νίκησε δύσκολα στον επαναληπτικό στο «Μελίνα Μερκούρη» 3-1 σετ (22-25, 26-24, 25-22, 25-19) την Τουρκική BBS και προκρίθηκε στους «8» του CEV Cup.

Επόμενος αντίπαλός των «ερυθρόλευκων» θα είναι η Βουλγαρική Μπουργκάς με το πρώτο ματς να φιλοξενείται 28—30 Ιανουαρίου στη Βουλγαρία και το δεύτερο στο Ρέντη 12-14 Φεβρουαρίου. Η ομάδα του Μουνιόθ, ήθελε δύο σετ για να προκριθεί και συνάντησε αρκετές δυσκολίες από τους Τούρκους που πήραν το πρώτο σετ και στο τρίτο προηγήθηκαν με 19-18. Η φάση που γύρισε τον διακόπτη έγινε στο 21-20 όταν ένα monster block με ανοιχτά τα χέρια από τον Αλεξίεφ έγραψε το 22-22 με το σετ και την πρόκριση να τελειώνει με επίθεση του Ράουβερντινκ .

Φ. Μουνιόθ: «Πρέπει να παίξουμε καλύτερα με την Μπουργκάς»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο οlympiacossfp.gr τα εξής:

«Δεν είχε σημασία η νίκη και η απόδοση στο πρώτο παιχνίδι. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι καθώς η Τουρκική ομάδα παίζει πολύ καλά και εκτός έδρας και το έδειξε και σήμερα.

Προετοιμαστήκαμε για ένα τόσο δυνατό παιχνίδι και φτάσαμε στην πρόκριση. Δεν είμαι ευχαριστημένος από το πως μπήκαμε στο παιχνίδι αλλά μετά το πρώτο σετ βρήκαμε ρυθμό και πήραμε τη νίκη και την πρόκριση» σχολίασε για το ματς ο Φερνάντο Μουνιόθ και ολοκλήρωσε αναφερόμενος στον επόμενο αντίπαλο: «Τώρα έχουμε να αντιμετωπίσουμε μια ομάδα από τη Βουλγαρία, έχει καλούς ξένους παίκτες και Βούλγαρους με εμπειρία από την εθνική τους ομάδα. Θα γίνουν δυνατά παιχνίδια και θέλουμε με όπλο την έδρα μας με τον κόσμο μας να φτάσουμε στα ημιτελικά».

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Πετρέας  6 (2/4 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Μπέμε 11 (7/11 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 67% υπ., 33% αρ.), Σμιτ 12 (11/23 επ., 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1/2 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Αλεξίεφ 24 (22/37 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 33% υπ., 12% αρ.), Ράουβερντινκ 5 (5/8 επ., 39% υπ., 28% αρ.), Στεφάνου –λ (36%υπ.-21%αρ.) / Χριστοφιδέλης , Ζουπάνης, 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Σμαραγδής 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Δαρίδης –λ,Κουμεντάκης 5 (5/7 επ., 40% υπ., 20% αρ.)

BBSK (Χακάν Οζκαν): Γκουνγκόρ 14 (13/21 επ., 1 μπλοκ, 68% υπ., 47%β αρ.), Ερούζ 4 (2/7 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Γκογκόζ 13 (10/28 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 40% υπ., 36% αρ.), Εμετ 9 (5/8 επ., 4 μπλοκ), Τόι 20 (18/28 επ., 2 άσσοι), Γενιπαράζ, Σαχίν –λ (47%υπ.-20%αρ.) / Σονάτ -λ (25% υπ.), Πεκσέν, Κιν