Με 25άρα Χούντ πέρασε ο Ολυμπιακός από τον Άρη

Με την Αμερικανίδα Χούντ να δείχνει με το ...καλησπέρα την εκπληκτική ποιότητα που διαθέτει ο Ολυμπιακός νίκησε στις λεπτομέρειες 3-2 σετ (25-14, 22-25, 26-28, 25-09, 15-12) τον Άρη στη Πυλαία για τη 12η αγωνιστική της Volleyleague.

Με την Αμερικανίδα Χούντ να δείχνει με το …καλησπέρα την εκπληκτική ποιότητα που διαθέτει ο Ολυμπιακός νίκησε στις λεπτομέρειες 3-2 σετ (25-14, 22-25, 26-28, 25-09, 15-12) τον Άρη στη Πυλαία για τη 12η αγωνιστική της Volleyleague.

Η νεοαποκτηθείσα Αμερικανίδα είχε 25 πόντους και σε συνδυασμό με καλό σερβίς (13-7 οι άσσοι) και μπλοκ (19-8) οι νταμπλούχες πήραν ρεβάνς για την ήττα τους στο παιχνίδι του πρώτου γύρου και πανηγύρισαν την 11η σερί νίκη τους στο πρωτάθλημα. Στα μέσα του τρίτου σετ η Σάσκια Χίπε τραυματίστηκε στη γάμπα και τη θέση της πήρε η Κωνσταντίνα Βλαχάκη, η οποία είχε 8 πόντους με 8/14 επιθέσεις. Σπουδαίο παιχνίδι και από την Λάουρα Έμοντς με 20 πόντους, εκ των οποίων οι 6 άσσοι τη γραμμή του σερβίς. Στους 13 σταμάτησε η Κατερίνα Γιώτα με 7 μπλοκ.

Ο Άρης βρέθηκε πίσω στο ξεκίνημα του αγώνα με 0-1 σετ, αντέδρασε άμεσα και προηγήθηκε με 2-1 με αιχμή του δόρατος τις Μοντάνιο (15π.) και Χουντιμά (16π.). Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός πάτησε το γκάζι, ισοφάρισε με 09-25 και οδήγησε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Στο πέμπτο σετ, οι πρωταθλήτριες Ελλάδος ξεκίνησαν καλύτερα, κράτησαν το υπέρ τους προβάδισμα και πήραν το δίποντο με 12-15.

Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 7 άσσους, 43 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 13 άσσους, 56 επιθέσεις, 19 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΑΣ ΑΡΗΣ (Φλώρος): Γουγούση 10 (8/23 επ., 2 άσσοι, 57% υπ.), Μεταξά 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Μοντάνιο 15 (15/36 επ. 22% υπ.), Τζούριτς 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χουντιμά 16 (13/37 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 35% υπ.), Πήττα 7 (3/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Χίτζιου (λ, 46% υπ.), Ζωΐδου, Μπάκα (29% υπ.), Παπαδοπούλου 1 (1 άσσος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 13 (5/9 επ., 1 άσσος, 7 μπλοκ), Έμοντς 20 (11/28 επ., 6 άσσοι, 3 μπλοκ, 38% υπ.), Λαμπρούση 7 (2/7 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Χίπε 7 (6/20 επ., 1 μπλοκ), Χουντ 25 (21/35 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 55% υπ.), Χριστοδούλου 8 (3/9 επ., 5 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 58% υπ.), Βλαχάκη 8 (8/14 επ.), Ζακχαίου, Νομικού