H Μπάγερν πήρε τη ματσάρα, 90-86 τη Φενέρ (video)

Η Μπάγερν Μονάχου πήρε υπερπολύτιμη νίκη στην 2η παράταση επί της Φενέρμπαχτσε με σκορ 90-86 και έκανε μεγάλο βήμα για τα πλέι-οφ. Γουίλιαμς και Γιόβιτς οδήγησαν τους Βαυαρούς, κλειδί στην παράταση ο Μπάρτελ.

Το ματς
Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ σχεδόν σε όλο τον αγώνα. Οι χωρίς Λο Βαυαροί πέτυχαν 5 καρφώματα στο δεκάλεπτο εν την απουσία του τραυματία Βέσελι, αλλά ο Ντίξον κράτησε όρθια τη Φενέρ (20-21). Η τραγικά άστοχη Μπάγερν από την περιφέρεια (0/9 τρίποντα στην β΄ περίοδο) την κράτησε στους 9 πόντους, η Φενέρ πέτυχε μετά βίας 13 χάρη στα 3/6 τρίποντα και πήρε προβάδισμα 34-29 στην ανάπαυλα.

Οι Βαυαροί αντέδρασαν βρίσκοντας ευστοχία από μακριά και το 52-52 ήταν φυσιολογική συνέπεια, αφού η Φενέρ δεν έπαιρνε βοήθειες από Γκούντουριτς, Ντατόμε και τα περίμενε όλα από τους Σλούκα, Ντίξον και Λοβέρν.

Το παιχνίδι εξελίχθηκε φυσιολογικά σε θρίλερ. Ο Μαχμούτοβιτς έβαλε τεράστιο τρίποντο στο 61-64, ο τρομερός Γουίλιαμς απάντησε με σκορ και μπλοκ και η Μπάγερν προηγήθηκε 65-64, έχοντας στη διάθεση της και τη μπάλα. Ο Ντάνγκουμπιτς πήγε στη γραμμή, έβαλε 1/2 (66-64) και ο Σλούκας με τρομερή ψυχραιμία κατάφερε να ισοφαρίσει στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Εκεί έγινε… του τριπόντου: Μπάγερν και Φενέρ πέτυχαν 6 τρίποντα σε αυτό το διάστημα! Στο φινάλε του 5λεπτου έδωσε προβάδισμα (77-76), ο Ντατόμε απάντησε (77-79), όμως ο Λούτσιτς έκανε το ίδιο για το 80-79 στα 4.1΄΄! Ο Ζοτς έδωσε τη μπάλα στον Λοβέρν, αυτός κέρδισε φάουλ στα 3.7΄΄ αλλά έβαλε 1/2 βολές και το 80-80 έφερε νέο πεντάλεπτο, αφού ο Λούτσιτς αστόχησε σε δύσκολο νικητήριο σουτ.

Στην δεύτερη παράταση έλαμψε η ενέργεια που είχε ακόμα ο Ντανίλο Μπάρτελ. Ο Γερμανός ψηλός πέτυχε 6 πόντους με 3/3 δίποντα σε αυτό το διάστημα, έβγαλε σημαντικές άμυνες και η Φενέρ παραδόθηκε στους… επίμονους Γερμανούς.

Για την Μπάγερν Γουλιαμς και Γιόβιτς είχαν από 19 πόντους, ο Μπάρτελ πρόσθεσε 14 και ο Ντάνγκουμπιτς 11. Για τη Φενέρ ο Ντίξον είχε 23 πόντους με 5/9 τρίποντα, ο Ντατόμε 13, ο Λοβέρν 12, ο Κάλινιτς 11 και ο Σλούκας 11 (7 ασίστ).