Ο τραυματισμός του Τζεντίλε στο κεφάλι (video)

O Ιταλός της Εστουδιάντες τραυματίστηκε στον αγώνα με τη Μούρθια για το ισπανικό πρωτάθλημα, έχοντας άσχημη πτώση ύστερα από προσποίηση του Ράντοντσιτς.

Η Εστουδιάντες γνώρισε εντός έδρας ήττα από τη Μούρθια με 110-86 για την 24η αγωνιστική της Liga Endesa, ωστόσο πάντα πρωτεύον στοιχείο είναι η υγεία των αθλητών, επομένως ο τραυματισμός του Αλεσάντρο Τζεντίλε περνάει σε πρώτο πλάνο.

Στο πρώτο λεπτό της τρίτης περιόδου, ο Ιταλός «έφαγε» την προσποίηση από τον Ράντοντσιτς κι έπεσε πολύ άσχημα με το κεφάλι στο παρκέ. Οι διαιτητές προφανώς και δεν τον άφησαν να συνεχίσει τον αγώνα, αφού πρώτα το ιατρικό επιτελείο τον εξέτασε. Μέχρι εκείνο το σημείο είχε πετύχει 7 πόντους σε 17 λεπτά συμμετοχής. Ο 26χρονος –έχει μέσο όρο 15,1 πόντους και 4,3 ριμπάουντ στο ισπανικό πρωτάθλημα- υποβάλλεται σε εξετάσεις κι αναμένεται να γνωστοποιηθεί το διάστημα της απουσίας του.