Νίκη στο φινάλε η Ντόρτμουντ, “κόλλησε” η Μπάγερν (video)

Μεγάλη νίκη για την Ντόρτμουντ, που στο φινάλε κατάφερε να επικρατήσει 2-0 της Βόλφσμπουργκ, και σε συνδυασμό με το 1-1 της Μπάγερν στο Φράιμπουργκ, έμεινε μόνη πρώτη στην Μπουντεσλίγκα.

Το “γόρδιο δεσμό” για τους Βεστφαλούς, έλυσε με απευθείας χτύπημα φάουλ στο 90ο λεπτό ο Πάκο Αλκάθερ, για να ακολουθήσει δεύτερο γκολ από τον ίδιο στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, που διαμόρφωσε το 2-0.

Την ίδια ώρα, η Φράιμπουργκ κρατούσε στο 1-1 την Μπάγερν στο “Ζβάρτσβαλντ Στάντιον”, με τον Χόλερ να ανοίγει το σκορ στο 3′ και τον Λεβαντόφσκι να απαντά για τους Βαυαρούς στο 22′.

Με επτά αγωνιστικές να απομένουν στη Γερμανία, η Ντόρτμουντ ανέβηκε στους 63 βαθμούς, δύο παραπάνω από την Μπάγερν, ενώ οι δύο ομάδες κοντράρονται στο Μόναχο την επόμενη εβδομάδα, σε ματς που ίσως καθορίσει τον φετινό πρωταθλητή.