Πρεμιέρα με το δεξί για Χάκεν! (video)

Η Χάκεν κατάφερε έστω και δύσκολα να κάμψει την αντίσταση της Κάλμαρ στην πρεμιέρα του σουηδικού πρωταθλήματος

To σουηδικό πρωτάθλημα ξεκίνησε με την Χάκεν να καταφέρνει να επικρατήσει της Κάλμαρ 1-0 με γκολ του Μουσταφά Ελ Καμπίρ στο 74ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι του Αντρέας Αλμ είχαν την πρωτοβουλία απ’ το ξεκίνημα του ματς και έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ στο 12ο λεπτό, όταν ο Νασιρού Μοχάμεντ έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στο δοκάρι του Χεγκ – Γιόχανσον. Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός ήταν χαμηλότερος, αλλά η Χάκεν έφτασε στο γκολ όταν ο Νταλέχο Ίραντουστ κέρδισε πέναλτι ύστερα από μαρκάρισμα του Ακάς. Ο Μουσταφά Ελ Καμπίρ ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στη θέση του Καμαρά δύο λεπτά πριν, πέτυχε το πρώτο του γκολ με την Χάκεν στην πρώτη του συμμετοχή με τη νέα του ομάδα. Στο άλλο παιχνίδι των 4 η Χάμαρμπι επικράτησε 3-1 της Σίριους.