Επιθετικό πάρτι του Προμηθέα, 94-72 το Ρέθυμνο

Αντιμετωπίζοντας ελάχιστα προβλήματα από το Ρέθυμνο Cretan Kings, ο Προμηθέας επικράτησε εύκολα με σκορ 94-72 στην Πάτρα και έφτασε τις 13 νίκες στο πρωτάθλημα.

Αντιμετωπίζοντας ελάχιστα προβλήματα από το Ρέθυμνο Cretan Kings, ο Προμηθέας επικράτησε εύκολα με σκορ 94-72 στην Πάτρα και  έφτασε τις 13 νίκες στο πρωτάθλημα. Εξαιρετική η τριάδα Φαγιέ (18π, 7ρ), Χολ (16π, 4ας), Έλις (11π, 13ρ, 4ας) για τους γηπεδούχους, πάλεψαν οι Χριστοδούλου (18π, 4/6 τρίποντα) και Αρμστεντ (18π, 5κλ) για τους Κρητικούς.

Το ματς

Η καλή ημέρα φάνηκε από το ξεκίνημα για τους γηπεδούχους, που έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ. Το 32-21 του πρώτου δεκαλέπτου είναι ενδεικτικό της ευστοχίας των παικτών του Μάκη Γιατρά, που μέτρησαν 15/21 σουτ (12/14 δίποντα, 3/7 τρίποντα) και 10 (!) ασίστ σε αυτό το διάστημα! Σαλούστρος και Φαγιέ είχαν από 10 πόντους σε αυτό το διάστημα, με το Ρέθυμνο να είναι τελείως απών στην άμυνα και επιπόλαιο στην επίθεση (5 λάθη). Μοναδική ελπίδα για την ομάδα του Βετούλα ήταν η απόδοση του Ανδρέα Χριστοδούλου, που σκόραρε από τους 21 πόντους της ομάδας του με 3/3 τρίποντα και 4/4 βολές.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο, με τον Χολ να παίρνει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα, να γίνεται ο τριτος «διψήφιος» των γηπεδούχων και τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +17 (45-28) μόλις από το 14ο λεπτό. Ο Προμηθέας κινούνταν σε ρυθμούς…65άρας στο ημίχρονο αφού ξεπέρασε πολύ γρήγορα το φράγμα των 50 (54-32), εντούτοις η μίνι – αντίδραση του Ρεθύμνου εκφράστηκε με επιμέρους σκορ 3-13 που έριξε τη διαφορά στο +15 (55-45). Άρμστεντ και Μούντι είχαν από 7 πόντους, ο Χριστούδουλου είχε φτάσει τους 16, αλλά από άμυνα…δεν.

Η τρίτη περίοδος ήταν η μοναδική στην οποία πρωταγωνίστρια ήταν η άμυνα για αμφότερους τους αντιπάλους. Το επιμέρους 9-13 είναι ενδεικτικό της προσπάθειας των δύο ομάδων να πιέσουν στην άμυνα, με το Ρέθυμνο να μειώνει δύο φορές στους 10 πόντους τη διαφορά (59-49, 63-53), αλλά να μην μπορεί να την ρίξει σε μονοψήφια νούμερα. Ένα τρίποντο του Χολ έδωσε ανάσα στους γηπεδούχους (66-53), ο Μούντι ήταν άστοχος στο φινάλε και το 66-55 του 30΄ άφηνε κάποιες υπόνοιες για επιστροφή των Κρητικών στην διεκδίκηση της νίκης.

Αυτές έσβησαν οριστικά μετά από μόλις τρία λεπτά δράσης στην τέταρτη περίοδο. Με πρωταγωνιστές τους Λίποβι και Σαλούστρο οι Πατρινοί έτρεξαν 8-0 σερί από το 68-57 ως το 75-57 και ουσιαστικά τελείωσαν το παιχνίδι από το 33΄. Το υπόλοιπο του παιχνιδιού είχε διαδικαστική σημασία, με τη διαφορά να φτάνει ως το +22 με καλάθι του Λίποβι (92-70) και το τελικό 94-72 να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα στο «Τόφαλλος».

Αυτή ήταν η 13η νίκη του Προμηθέα σε 21 αγωνιστικές, όσες έχουν και ΑΕΚ, Λαύριο και ΠΑΟΚ. Το Ρέθυμνο υποχώρησε στο 8-13 και έχει λίγες πιθανότητες να προλάβει τα πλέι-οφ.

Προμηθέας:
Λίποβι 18 (5ας, 2κλ), Φαφιέ 18(7ρ), Σαλούστρος 17 (8/12 σουτ), Χολ 16 (4ας), Έλις 11 (13ρ), Τουντζιαράκης 5, Σκουφης, Γκίκας 6 (4ας), Γερομιχαλός 2, Δημάκος 1.