Πήραν ανάσα στη Δράμα

Η νίκη ήταν μονόδρομος για τον ΚΑΟΔ και επετεύχθη δια χειρός Ντράγκαν Τσέρανιτς. Οι Δραμινοί επικράτησαν του Ηλυσιακού με 94-81 -στο «Δ. Κραχτίδης»- και ξέφυγαν από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η νίκη ήταν μονόδρομος για τον ΚΑΟΔ και επετεύχθη δια χειρός Ντράγκαν Τσέρανιτς. Οι Δραμινοί επικράτησαν του Ηλυσιακού με 94-81 -στο «Δ. Κραχτίδης»- και ξέφυγαν από τη ζώνη του υποβιβασμού. Αντιθέτως, οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη έχασαν μια σπουδαία ευκαιρία να κάνουν το βήμα προς την οκτάδα και τα πλέι-οφ της Α1, τρεις αγωνιστικές πριν τη λήξη της κανονικής περιόδου.

Αποφασισμένοι για τη νίκη και κοιτάζοντας ο ένας τον άλλο στα μάτια, ξεκίνησαν το ματς οι δύο αντίπαλοι (5-5, 2΄). Τσέρανιτς και Χαραλαμπίδης ηγούνταν των γηπεδούχων, με τον Αποστολίδη να κάνει καλή δουλειάς από πλευράς φιλοξενουμένων. Παρόλα αυτά, οι Δραμινοί τρέχοντας ένα σερί 7-0 πήραν ένα μικρό προβάδισμα (18-11, 7΄). Ο Χαραλαμπίδης έφτασε τους 9 πόντους, ο Τσέρανιτς τους 7 (25-17, 10΄), αλλά ο Ηλυσιακός δεν κάθισε με σταυρωμένα χέρια. Με Αποστολίδη και Χατζή να ευστοχούν από τα 6.75 πλησίασαν (29-26, 13΄). Ο Κακαρούδης πήρε… φόρα όμως και έδωσε σημαντικές ‘ανάσες» στην ομάδα του (41-31, 18΄). Το ίδιο έπραξε και ο Τσιάκος όμως, στην αντίπερα όχθη, και οι παίκτες του Φλεβαράκη έκαναν το δικό τους… come back και μείωσαν σε 42-38 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι πάτησαν κι άλλο το γκάζι και έφεραν το ματς στα ίσα (43-43). Η άμυνα τους όμως είχε σκαμπανεβάσματα και οι Δραμινοί βρήκαν την ευκαιρία να «τρέξουν» ένα 9-0 σερί και να ξεφύγουν πάλι (54-45, 25΄). Μάλιστα, η ευστοχία του Τόπσον στα τρίποντα τους βοήθησε να συντηρήσουν το προβάδισμα τους (72-61, 30΄). Αν και έδειχναν να διατηρούν τα ηνία του αγώνα, χαλάρωσαν στις αρχές της τελευταίας περιόδου με αποτέλεσμα το επιμέρους σκορ να είναι 2-8 και τον Ηλυσιακό να μειώνει στους 5 (74-69, 33΄), χάρη στον Κοχαντάρεβιτς. Κάπου εκεί οι παίκτες του Καλαφτάκη σοβαρεύτηκαν και «συμμαζεύοντας» την άμυνα τους, αλλά αποκτώντας και υπομονή στην επίθεση, συνέχισαν να προηγούνται (79-73, 35΄). Ο Κακαρούδης εξακολούθησε να βρίσκει τρόπους να φτάνει στο αντίπαλο καλάθι (81-75). Παρά τις… άγριες διαθέσεις του Νίκου Χατζή (81-78, 37΄), ο Τσέρανιτς πήρε τη σκυτάλη από τον συμπαίκτη του και στα κρισιμότερα λεπτά της αναμέτρησης έδωσε… ανάσες στους Δραμινούς (89-78, 39΄) και «καθάρισε» το ματς. Οι παίκτες του Φλεβαράκη ξέμειναν από… αποθέματα και ο Αποστολίδης έγραψε το τελικό 94-81.