Την… πλησίασε με τριάρα!

Η Μπουντεσλίγκα άρχισε και πάλι, με μια εντυπωσιακή παράσταση της Γκλάντμπαχ η οποία επικράτησε με χαρακτηριστική ευκολία της Μπάγερν Μοχάχου (3-1), μειώνοντας στον ένα βαθμό τη διαφορά της από τους πρωτοπόρους Βαυαρούς.

Στο 11′ το λάθος του Νόιερ επέτρεψε στους γηπεδούχους να προηγηθούν, με τον Ρόις να μην αφήνει ανεκμετάλλευτη την ευκαιρία για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι ελλείψει του τιμωρημένου Ριμπερί δεν είχαν πολλές λύσεις επιθετικά, σε αντίθεση με την Γκλάντμπαχ που όποτε έβγαινε μπροστά ήταν πολύ επικίνδυνη. Στο 41ο λεπτό από την εξαιρετική κάθετη πάσα του Χάνκε ο Χέρμαν βρέθηκε τετ-α-τετ και με όμορφο πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το πόδι από το… γκάζι και στο 72ο λεπτό, ο Χέρμαν αφού απέφυγε τον εξερχόμενο Νόιερ έγραψε το 3-0. Η ομάδα του Γιουπ Χάινκες απλά μείωσε στο 76ο λεπτό με τον Σβαϊνστάιγκερ, όμως πέραν τούτου τίποτα περισσότερο.