Αήττητος τέσσερα χρόνια ο Ολυμπιακός

Οι ερυθρόλευκοι χτίζουν τα τελευταία χρόνια ένα αήττητο σερί απέναντι στον Παναθηναϊκό! Με τρεις νίκες και μια ισοπαλία είναι αήττητοι την τελευταία τετραετία!

Η τελευταία νίκη του Παναθηναϊκού στο Γεώργιος Καραϊσκάκης σημειώθηκε την σεζόν 13/14 με το εντυπωσιακό 0-3 με τα γκολ των Πράνιτς, Μπεργκ και Αμπέντ! Από τότε ο Ολυμπιακός είναι αήττητος για τέσσερις αγώνες έχοντας επικρατήσει σε τρεις από αυτούς πριν την περσινή ισοπαλία με 1-1!

ΤΟ ΑΗΤΤΗΤΟ ΣΕΡΙ ΤΕΣΣΑΡΩΝ ΑΓΩΝΩΝ
17/18… 1-1… 1-0 61’ Φορτούνης, 1-1 87’ Μουνιέ
16/17… 3-0… 1-0 21’ Μποτία, 2-0 26’ Ελγιουνούσι, 3-0 44’ Ιντέγε
15/16… 3-1… 0-1 3’ Μπεργκ, 1-1 38’ Καμπιάσο, 2-1 87’ Ντα Κόστα, 3-1 88’ Ιντέγε
14/15… 1-0… 1-0 59’ Αυλωνίτης

Απέχει πάντως αρκετά από το μεγαλύτερο εντός έδρας αήττητο σερί στην ιστορία που είναι οι δέκα αγώνες (…έξι νίκες και τέσσερις ισοπαλίες) από τον Δεκέμβριο του 1996 ως τον Ιανουάριο του 2006!

Η νίκη του Παναθηναϊκού την σεζόν 13/14 είναι η μοναδική στα τελευταία έντεκα εκτός έδρας ντέρμπι με τον Ολυμπιακό! Συνολικά στο νέο Γεώργιος Καραϊσκάκης έχουν διεξαχθεί δεκατέσσερα ντέρμπι και το τριφύλλι έχει μόνο δυο νίκες!

Η ιστορία δείχνει ότι όποιος είναι μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο δεν χάνει ντέρμπι! Οι ερυθρόλευκοι έχουν προηγηθεί δεκαεπτά φορές και σε αυτά τα ματς μετρούν δεκατέσσερις νίκες και τρεις ισοπαλίες! Ο Παναθηναϊκός έχει προηγηθεί εννέα φορές και μετράει έξι νίκες και τρεις ισοπαλίες!

Ο Ολυμπιακός μόνο μια φορά στην ιστορία έχασε ματς από τον Παναθηναϊκό στο οποίο έκανε το 1-0! Ήταν η πρώτη αναμέτρηση στην ιστορία των δύο ομάδων για την πρώτη εθνική με γηπεδούχο τον Ολυμπιακό την σεζόν 59/60! Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με γκολ του Παπάζογλου στο 15ο λεπτό όμως ο Παναθηναϊκός γύρισε το ματς και πήγε μπροστά στο σκορ στα αποδυτήρια με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου με γκολ του Παπαεμανουήλ και αυτογκόλ του Λαιμού. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παπαεμανουήλ πέτυχε άλλα δύο τέρματα με τον Παναθηναϊκό να νικάει 4-1 και να πετυχαίνει και την μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας του απέναντι στους ερυθρόλευκους.

Από τα 58 παιχνίδια που έχουν διεξαχθεί με γηπεδούχο τον Ολυμπιακό (…υπάρχει και ένα ματς με νίκη του Ολυμπιακού άνευ αγώνος την σεζόν 72/73) μόλις επτά έχουν ολοκληρωθεί χωρίς να έχει σημειωθεί γκολ! Ο μέσος όρος τερμάτων στις αναμετρήσεις τους είναι 2,27 γκολ και με πρώτο τον Ολυμπιακό τα τέρματα είναι 75-57! Το τελευταίο παιχνίδι χωρίς γκολ με γηπεδούχο τον Ολυμπιακό διεξήχθη την 1η ημέρα του Μάρτη το 2009!

Είκοσι φορές έχει κρατήσει ο Ολυμπιακός μηδέν αμυντικά ως γηπεδούχος ενώ δεκατρείς φορές τα έχει καταφέρει ο Παναθηναϊκός! Οι πράσινοι έχουν κρατήσει το μηδέν μόλις μια φορά στα εννέα τελευταία παιχνίδια, στη νίκη με 3-0 τη σεζόν 13/14!