Το… γύρισε και νίκησε στα Κανάρια (video)

Με παίκτη – κλειδί τον Πλάις και καθοριστικό τον Σιμόν, η Αναντολού Εφές επικράτησε 94-90 της Γκραν Κανάρια με ανατροπή και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα στην Ευρωλίγκα.

Οι δύο ομάδες επιβεβαίωσαν την άνεση που έχουν στο σκοράρισμα, αλλά και τις αμυντικές αδυναμίες ειδικά στην αντιμετώπιση του pick n’ roll, καθώς αμφότερες υπέφεραν και δεν βρήκαν γιατρικό.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Άντερσον με 10 πόντους οδήγησε επιθετικά την τουρκική ομάδα, ενώ οι γηπεδούχοι έβρισκαν με σχετική ευκολία πόντους στο ανοικτό γήπεδο, με την πρώτη περίοδο να λήγει στο 25-24.

Η κάκιστη αμυντική συμπεριφορά των παικτών του Αταμάν και τα υψηλά ποσοστά των γηπεδούχων, έφεραν την “Γκράνκα” στο +7 προς το τέλος του ημιχρόνου, με κύριους εκφραστές τους Έβανς, Πάσετσνικς, όμως ο οίστρος του Μίτσιτς κι ένα καλάθι του Σίμον με τη λήξη, είχαν ως αποτέλεσμα η Εφές να πάει στα αποδυτήρια μόλις στο -2, 52-50.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην επανάληψη, με τη Γκραν Κανάρια να συντηρεί το προβάδισμα, αλλά να μην μπορεί να «χτίσει» διαφορά ασφαλείας. Στην τέταρτη περίοδο, ωστόσο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, βρήκαν λύσεις στην επίθεση με Όλιβερ αρχικά και Στρόμπερι στη συνέχεια και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (87-77), 4:31’’ πριν το τέλος.

Η Αναντολού Εφές, πάντως, δεν πανικοβλήθηκε. «Έσφιξε» την άμυνα της, περιορίζοντας τη δράση του αντιπάλου, στην επίθεση… σημάδεψε τον Πλάις και σταδιακά «ροκάνισε» τη διαφορά (87-86), βάζοντας «φωτιά» στο παιχνίδι. Ο Μπάες έδωσε «ανάσα» στη Γκραν Κανάρια (90-87), όμως οι Τούρκοι απάντησαν με πέντε πόντους των Πλάις και Σιμόν (90-92). Ακολούθησαν δύο άστοχα σουτ του Έρικσον και κάπου εκεί τελείωσε το ματς, με τον Μίτσιτς, απλώς να διαμορφώνει το τελικό 90-94 από τη γραμμή των βολών.