Εύκολα ο Παναθηναϊκός το 5 στα 5

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πέρασε εύκολα από το κλειστό της Νέας Σμύρνης κερδίζοντας τον Πανιώνιο 88-66.Ο Τσάβι Πασκουάλ ξεκούρασε τον Μήτογλου και μοίρασε το χρόνο.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πέρασε εύκολα από το κλειστό της Νέας Σμύρνης κερδίζοντας τον Πανιώνιο 88-66.Ο Τσάβι Πασκουάλ ξεκούρασε τον Μήτογλου και μοίρασε το χρόνο. Διψήφιοι τελείωσαν το ματς οι Καλάθης, Λάνγκφορντ, Τόμας, Βουγιούκας και Παππάς.

Η 5η αγωνιστική ολοκληρώθηκε με τους ”πράσινους” να βρίσκονται στη κορυφή παρέα με τον Ολυμπιακό και το Περιστέρι. Το τριφύλλι κατάφερε να κερδίσει τον Πανιώνιο για 65η φορά και για 16η στις τελευταίες 17 επισκέψεις του στη Νέα Σμύρνη.

Ο Πανιώνιος μπήκε με θάρρος και κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ στο ξεκίνημα του αγώνα με 10-9. Αυτό ήταν όμως και η τελευταία φορά που είχε το προβάδισμα.Ο Παναθηναϊκός ζεστάθηκε και έδειξε τις διαθέσεις του κάνοντας σερί 7-0 και έκλεισε την περίοδο με 20-28.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι πράσινοι πάτησαν το γκάζι και ξέφυγαν με 14 πόντους, 30-44 λίγο πριν το ημίχρονο που τελικά έκλεισε με διαφορά 11 πόντων, 48-37.

Στο δεύτερο ημίχρονο ανέλαβε δράση ο Κιθ Λάνγκφορντ με τον Παναθηναϊκό να έχει σταθερά τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους με την περίοδο να κλείνει με την διαφορά στους 15, 51-66. Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Τσάβι Πασκουάλ να ξεκουράζει τους ”βασικούς” και να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχε μαζί του στην αποστολή.

Με τη φανέλα του Πανιωνίου αγωνίστηκε για πρώτη φορά ο Τζόι Ντόρσεϊ και σε 24 λεπτά συμμετοχής πέτυχε 9 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ.Ο Πανιώνιος παραμένει στο βυθό της βαθμολογίας με μόλις μία νίκη κόντρα στον Άρη για την 3η αγωνιστική.

Τα δεκάλεπτα:20-28,17-20,14-18,16-22

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 17 (2/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Ντόρσεϊ 9 (2/7 δίποντα, 5/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 24:10), Μπέρι 10 (2), Χάρις 15 (4/8 τρίποντα), Σίνγκλερ 6 (2), Καμαριανός, Δίπλαρος, Καμπερίδης, Τέιλορ 5, Γουντ 5 (1)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Παπαπέτρου 6, Καλάθης 10 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ σε 21:18), Λάσμε 9, Τόμας 10, Λάνγκφορντ 12 (1), Παπαγιάννης, Γκιστ 6 (2/8 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ σε 19:46), Παππάς 11 (3), Καλαϊτζάκης 1, Βουγιούκας 12, Αντετοκούνμπο 4, Λεκαβίτσιους 7 (2)