Στάση “Μενό” για την Παρί!(video)

Όπως και πέρσι έτσι και φέτος, η Στρασμπούρ όρθωσε το ανάστημά της απέναντι στους πρωταθλητές, οι οποίοι δεν πήραν τη νίκη στην Αλσατία, μένοντας στο 1-1

Οι Παριζιάνοι δίχως τους απόντες Νεϊμάρ, Ντι Μαρία και με τον Εμπαπέ να εκκινεί από τον πάγκο, δεν είχαν την κλασική ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο, απειλώντας κυρίως από στατικές φάσεις, με τον Τσούπο-Μότινγκ και τον Ραμπιό στο πρώτο τέταρτο.

Η Στρασμπούρ ήταν προσηλωμένη στο αμυντικό κομμάτι, με σωστές καλύψεις, δεν άφηνε χώρους και προσπαθούσε να απειλήσει, δίχως να τα καταφέρνει ιδιαίτερα, μέχρι να φτάσουμε στο 39′, όταν ο Καρόλ σέντραρε, η μπάλα πήγε πρώτα στο στήθος του Κέρερ και μετά στο χέρι του, ο Γκοτιέ συμβουλευόμενος το VAR κατελόγισε το πέναλτι, που μετέτρεψε σε γκολ στο 41′ ο Λαλά για το 1-0, που ήταν και στο σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο Τούχελ έριξε στη μάχη τον Εμπαπέ, η Παρί έγινε πιο πιεστική, η Στρασμπούρ δεν μπόρεσε να κρατήσει μπάλα και μοιραία δέχθηκε το γκολ, από πέναλτι του Καβάνι στο 71′ μετά το μαρκάρισμα του Λαλά στον Εμπαπέ. Το σύνολο του Τούχελ είχε κι άλλες ευκαιρίες, ο Γκοτιέ σωστά ακύρωσε από ένα γκολ για κάθε ομάδα (Καβάνι και Τομασόν), το 1-1 δεν άλλαξε μέχρι τέλους, οι πρωτοπόροι Παριζιάνοι πήγαν στους 44 βαθμούς με 14 νίκες και δύο ισοπαλίες, οι Αλσατοί είναι ένατοι στους 22.