Βήμα παραμονής για τον Φωκικό

03/03/2014 • 18:48
Με σπουδαίο «διπλό» ολοκληρώθηκε η 22η αγωνιστική του Νότιου Ομίλου της Φούτμπολ Λιγκ, με τον Φωκικό να επικρατεί της Επισκοπής με 1-0 στην Κρήτη και να κάνει σημαντικό βήμα για να διεκδικήσει την παραμονή του στην κατηγορία.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του κόουτς Κούτση έφτασε τους 27 βαθμούς κι εδραίωσε τη θέση του στην ενδέκατη θέση του πίνακα με 27 βαθμούς, στο +4 από τον Αστέρα Μαγούλας που έχει 23 και είναι εντός της ζώνης του υποβιβασμού.

Η Επισκοπή έμεινε στους 30 βαθμούς και στην ένατη θέση, ούσα αρκετά εξασφαλισμένη αναφορικά με την παραμονή της στην κατηγορία. Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημείωσε ο Μιχάλης Φράγκος στο 40ό λεπτό, με ωραίο σουτ εκτός περιοχής.

Το ματς διεξήχθη κάτω από δύσκολες συνθήκες, μια και ο αέρας ήταν αρκετά δυνατός και δεν επέτρεπε στους ποδοσφαιριστές ν΄ αποδώσουν όπως θα ήθελαν. Γιακουμάκης και Δρακάκης στο 19΄ είχαν μεγάλη χαμένη διπλή ευκαιρία για το 1-0, με το δεύτερο ημίχρονο να μην έχει τις μεγάλες ευκαιρίες για κάποια από τις δύο ομάδες με κύρια αιτιολογία πώς εξελίχτηκε κάτω από δυνατή βροχή.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Επισκοπή (Ανυφαντάκης): Κελαϊδής, Μανουσάκης, Βιδάλης, Μαραθιανός, Σπαθάρας, Σελινιωτάκης, Σουμπασάκης, Δελήμπασης (60' Ανωγειανάκης), Μπρατσιάνι, Γιακουμάκης (72' Βελονάκης), Δρακάκης
Φωκικός (Κούτσης): Μελίσσας, Λέσι, Καλαγκάνης, Πολυχρονάκης, Σιμονιάν, Αλβάρες (89' Κυριακάκης), Φράγκος (90΄+1΄ Κοτσόκολος), Ασίγκμπα, Σκαρίμπας, Τζέκος, Γεωργουσόπουλος (86' Ζαχαρόπουλος)
19/09/2019 • 07:11

Δόγμα επίθεσης σε Φρανκφούρτη, Βασιλεία και Αϊντχόφεν

Πολλά τα καλά ματς απόψε στο Γιουρόπα Λιγκ. Οι ομάδες σε Φρανκφούρτη, Αϊντχόφεν, Χετάφε και στη Βασιλεία περισσότερο θα στηριχθούν στις επιθέσεις παρά στην αμυντική τους τακτική. Ξεκάθαρο το προβάδισμα νίκης για. Γιουνάϊτεντ και Ντιναμό Κιέβου