Με τρόπο… ΑΕΚ! (video)

Η ΑΕΚ το έκανε με το δικό της τρόπο, αφού έπρεπε να μείνει πίσω στο σκορ για να αφυπνιστεί και να κάνει ένα καταπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο, παίρνοντας τη νίκη με 78-69 κόντρα στη Στρασμπούρ, στο δρόμο για το Final Four του Τσάμπιονς Λιγκ.

Με 23-12 σκορ τέταρτου δεκαλέπτου και 18-5 επιμέρους μετά το 60-64, η Ένωση κατάφερε να “γυρίσει” το ματς, με τον Βασιλόπουλο να δείχνει χαρακτήρα και να πετυχαίνει καθοριστικά καλάθια, τον Ξανθόπουλο να “σκυλιάζει” στην άμυνα και τον Πάντερ να δίνει σταθερά λύσεις στην επίθεση.

Ο Αμερικανός ήταν πρώτος σκόρερ με 15 πόντους, από 12 είχαν Σάκοτα και Χάρις, με τον δεύτερο όμως να είναι άστοχος (4/12 σουτ) χωρίς να έχει συμμετοχή στην ανατροπή του δικεφάλου στην τέταρτη περίοδο. Λαμπεϊρί (15π, 6ρ) και Ράιτ (15π, 7ρ, 6ασ) ήταν οι κορυφαίοι των Γάλλων, που υποδέχονται την ΑΕΚ την επόμενη Τετάρτη (4/4).

Το ματς

Παρότι ακολούθησε γρήγορο ρυθμό στο ξεκίνημα, η ΑΕΚ είχε προσεκτικές επιλογές στην επίθεση και ούσα αρκετά εύστοχη, προηγήθηκε 14-2, κρατώντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και στη συνέχεια (23-13). Ο Χάρις παρότι επιπόλαιος, έδινε λύσεις στο πρώτο μέρος, με τους Πάντερ, Γκριν να βοηθούν και τον Ξανθόπουλο να βγάζει μεγάλη ενέργεια στην άμυνα, στοιχεία που κρατούσαν μπροστά την ομάδα του Σάκοτα στην ανάπαυλα (41-33).

Το σκήνικο άλλαξε άρδην στο τρίτο δεκάλεπτο. Η ΑΕΚ ήταν φοβερά επιπολαια και με σωρεία λαθών, έδωσε το δικαίωμα στη Στρασμπούρ να αλλάξει τη ροή του ματς. Λαμπεϊρί και Ινγκλίς σκόραραν με όλους τους τρόπους, ενώ ο Ράιτ δημιουργούσε συνεχώς ρήγματα στην κιτρινόμαυρη άμυνα. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με επιμέρους 14-24 και τους Γάλλους προηγούμενους με δύο (55-57).

Ο ρυθμός του αγώνα, άλλαξε μετά το 60-64 στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου. Το σύνθημα έδωσε ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος με οκτώ πόντους κι ενώ ο Σάκοτα είχε “παρκάρει” στον πάγκο τον αρνητικό Χάρις. Η Στρασμπούρ έδειχνε να έχει παγιδευτεί στον ίδιο γρήγορο ρυθμό που μέχρι πρότινος την ευνοούσε, η τρανζίσιον άμυνα της ΑΕΚ ήταν πολύ αποτελέσματική και έτσι με επιμέρους 18-2 το σκορ έγινε 78-66!

Το τελικό +9 αφήνει ικανοποιημένους τους κιτρινόμαυρους, που πηγαίνουν σε μία εβδομάδα στο Στρασβούργο με σκοπό να πάρουν την πρόκριση για το Final Four της διοργάνωσης.

Δεκάλεπτα:
23-15, 41-33, 55-57, 78-69

ΑΕΚ (Σάκοτα): Γκριν 8 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τζέιμς 6 (6 ριμπάουντ), Πάντερ 15 (2), Σάκοτα 12 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος 9 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 16 λεπτά), Χάρις 12 (4/12 σουτ), Χάντερ 5, Λαρεντζάκης 4, Μαυροειδής 5, Ξανθόπουλος 2.

Στρασμπούρ (Κολέ):  Μποστ 9 (3/13 σουτ, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Λαμπεϊρί 15 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λελούπ, Ράντολφ 12 (2), Ράιτ 15 (7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Άτκινς 4, Μπιλάν 1, Ίνγκλις 6, Λόγκαν 7 (1/6 τρίποντα).