Κέρδισε το… ροντέο η Αβελίνο (vid)

Σ’ ένα εντυπωσιακό παιχνίδι που έγινε …ροντέο στο τέλος και κρίθηκε στις ελεύθερες βολές και την ψυχραιμία του Κάλεμπ Γκριν από την γραμμή, η Αβελίνο νίκησε με 99-95 την Μπάνβιτ για την 5η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ της FIBA.

Η Ιταλική ομάδα είχε τον έλεγχο του αγώνα στην μεγαλύτερη διάρκεια του, ενώ δεν έχασε στιγμή το προβάδισμα στο σκορ.

Όμως αν και έπαιρνε διαφορές που έφτασαν και τους 14 πόντους (71-57) δεν κατάφερνε να τις κρατήσει μ’ αποτέλεσμα η Μπάνβιτ να επιστρέφει στο ματς.

Η Αβελίνο ήταν μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο με 33-30, έκλεισε το ημίχρονο στο 59-52, ενώ από το 71-57 έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο 81-77.

Στο τελευταίο λεπτό του ματς η Μπάνβιτ με καλάθι του Ακάρ έκανε το 90-89 και στην συνέχεια το παιχνίδι πήγε στην ρουλέτα των ελευθέρων βολών.

Εκεί ο Κάλεμπ Γκριν ευστόχησε και τις 4 φορές που πήγε στην γραμμή γράφοντας 3.8’’ πριν το τέλος το 99-95, καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη.

Ο Γκριν είχε 25 πόντους ενώ άλλους 24 πρόσθεσε ο εξαιρετικός Ντμέτρις Νίκολς για την Αβελίνο.

Για την Μπάνβιτ πρώτος σκόρερ ήταν ο Άλεξ Πέρες με 23 πόντους ενώ άλλους 17 πρόσθεσε ο Ατάρ.