Ανεβαίνει η Γκλάντμπαχ, «ξεφούσκωσε» η Χέρτα!

Με πρωταγωνιστή τον Γάλλο επιθετικό Πλεά η Γκλάντμπαχ πέρασε νικηφόρα από την Βρέμη. Δύσκολα η Χόφενχαϊμ κατέβαλε τις αντιστάσεις της Άουγκσμπουργκ ενώ η Ντίσελντορφ σκόρπισε με σκορ 4-1 την Χέρτα

Με πρωταγωνιστή τον Γάλλο επιθετικό Πλεά η Γκλάντμπαχ πέρασε νικηφόρα από την Βρέμη εδραιώνοντας τη θέση της στην κορυφή του Γερμανικού πρωταθλήματος.

Ο Πλεά πέτυχε ένα υπέροχο γκολ στο 39’ και στο ξεκίνημα της επανάληψης έκανε το 0-2. Η καλή του διάθεση βέβαια έφερε κι άλλα καλά για τον ίδιο καθώς τρία λεπτά αργότερα αξιοποίησε αποτελεσματικά μεταβίβαση του Βεντ για να κάνει το 0-3.
Η Βέρντερ μείωσε με τον Σαχίν στο 59’ με το ματς ως το φινάλε να έχει τον χαρακτήρα της τυπικής διαδικασίας

Στο Ντίσελντορφ η Χέρτα μας έδειξε για άλλη μια φορά την αδυναμία της να μείνει σε τροχιά προοπτικής. Φλύαρη στο ξεκίνημα και νευρική στην πορεία έμεινε με δέκα παίκτες στο 41’ καθώς ο Μίτελσταντ είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι απλά αξιοποίησαν την ανωτερότητά τους ανοίγοντας το σκορ με ωραίο γκολ του Ιάπωνα Ουσάμι στο 50ο λεπτό. Τα άλλα ήρθαν από μόνα τους. Ο Χένιγκς έκανε το 2-0 στο 62’ και στο 84’ ο Ράμαν το 3-0.
Η ομάδα του Βερολίνου μείωσε τέσσερα λεπτά πιο μετά με τον Σέλκε. Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ράμαν διαμόρφωσε το τελικό 4-1

Η Χόφενχαϊμ ταλαιπωρήθηκε αρκετά στο γήπεδό της με αντίπαλο την Άουγκσμπουργκ. Στο 64’ ο Ζοέλιγκτον με ατομική ενέργεια πέρασε τη μπάλα στον ξεμαρκάριστο Κράμαριτς για να βρει στόχο ο Κροάτης ανοίγοντας το σκορ.
Έξι λεπτά αργότερα ο γνωστός μας Ισλανδός Φινμπόγκασον ισοφάρισε σε 1-1 με ωραίο πλασέ. Ο πρώην φορ του Ολυμπιακού παρέμεινε εστία κινδύνου ως αιχμή του δόρατος στην αντεπιθέσεις της ομάδας του όμως η απίθανη Χόφενχαϊμ έδειξε σε άλλο ένα ματς ότι μπορεί να κερδίσει ακόμα και την μετριότητά της! Ο 18χρονος Άγγλος Νέλσον – δανεικός από την Άρσεναλ – στο 83’ έκανε το 2-1

Τα αποτελέσματα :

Χόφενχαϊμ – Άουγκσμπουργκ :   2-1  (64’ Κράμαριτς, 83′ Νέλσον – 70’ Φινμπόγκασον)
Βέρντερ Βρέμης – Γκλάντμπαχ :  1-3  (59’ Σαχίν – 39’, 49’, 52’  Πλεά)
Φράϊμπουργκ – Μάϊντς :   1-3  (Σζάλαϊ 72’ – 6’ Γκμπαμίν, 10’ Ματέτα, 75’ Ονίσιβο)
Φορτούνα Ντίσελντορφ – Χέρτα Βερολίνου :  4-1  (50’ Οσάμι, 62’ Χένιγκς, 84′, 92′ Ράμαν – 88′ Σέλκε)
Νυρεμβέργη – Στουτγάρδη :  0-2 (68’ Μπαουμγκάρτι, 82′ Τόμι)