Η ποιότητα κάνει την διαφορά (video)

Η Γιουβέντους έκανε το επτά στα επτά εκτός έδρας και συνεχίζει να βαδίζει προς την κατάκτηση της φετινής Serie A. Νίκη 3-0 στην Φλωρεντία με σκόρερ Μπετανκούρ, Κιελίνι και Κριστιάνο Ρονάλντο!

Για ακόμη ένα ματς αυτό που έκανε την διαφορά υπέρ της ομάδας του Αλέγκρι ήταν η ποιότητα. Παρά την πίεση που δέχτηκε από τους βιόλα στο πρώτο και το δεύτερο ημίχρονο στην πρώτη της φάση και στα δύο ημίχρονα σκόραρε!

Ο Μπετανκούρ έκανε το 0-1 στο 31ο λεπτό εκμεταλλευόμενος τον χώρο που του άνοιξαν Ντιμπάλα και Κριστιάνο Ρονάλντο!

Ο Κιελίνι βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας στο 69ο λεπτό και με λίγη δόση τύχης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2! Σκόραρε για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα μετά από δύο χρόνια!

Το τελικό 0-3 σημείωσε με πέναλτι ο Κριστιάνο Ρονάλντο που έφτασε τα δέκα γκολ στο πρωτάθλημα σε δεκατέσσερα παιχνίδια!

Η Φιορεντίνα την ίδια ώρα έμεινε για έβδομο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη ενώ ο κόουτς Στέφανο Πιόλι δεν μπόρεσε για δέκατο-έβδομο παιχνίδι στην καριέρα του να νικήσει την Γιουβέντους.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ : Λαφόντ – Μιλένκοβιτς, Πετσέλα, Ούγκο, Μπιράγκι – Βερετού, Μπενάσι (65′ Πιάτσα), Φερνάντες – Κιέζα, Ζέρσον (80′ Θερό), Σιμεόνε

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ : Σέζνι – Ντε Σίλιο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Κανσέλο – Μπετανκούρ, Κουαδράδο (84′ Ν. Κόστα), Ματουιντί – Ντιμπάλα, Κ. Ρονάλντο (80′ Μπερναρντέσκι), Μάντζουκιτς (89′ Κεάν)