Η Τζένοα εντυπωσίασε, η Ρόμα πανηγύρισε (video)

Η Ρόμα που «έπαιξε με τη φωτιά» στο Ολίμπικο, όχι μόνο δεν κάηκε, αλλά νίκησε 3-2 την Τζένοα και επέστρεψε στις επιτυχίες, μετά από 5 αγώνες σε πρωτάθλημα και Τσάμπιονς Λιγκ

Η Ρόμα που «έπαιξε με τη φωτιά» στο Ολίμπικο, όχι μόνο δεν κάηκε, αλλά νίκησε 3-2 την Τζένοα και επέστρεψε στις επιτυχίες,  μετά από 5 αγώνες σε πρωτάθλημα και Τσάμπιονς Λιγκ

Στο πρώτο ημίχρονο έβρεξε γκολ, με την Τζένοα να παίρνει δύο φορές το προβάδισμα, αλλά ισάριθμες τη Ρόμα να βρίσκει την ισοφάριση. Στο 17’ ο πρώτος σκόρερ του καμπιονάτο, ο Πιάτεκ, εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Όλσεν στο σουτ του Χίλιεμαρκ και μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα. Η ισοφάριση ήρθε στο 31’ με τον Φάτσιο να εκτελεί άμεσα και με ωραίο πλασέ να γράφει το 1-1. Η χαρά κράτησε μόλις 2 λεπτά, καθώς στο πρώτο της κόρνερ στο ματς η Τζένοα, έκανε το 1-2, Κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι από τον Σάντρο και από κοντά ο Χίλιεμαρκ έδωσε νέο προβάδισμα στην ομάδα του Πραντέλι. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Σουηδού στο φετινό πρωτάθλημα. Λογαριασμό όμως άνοιξε και ο Κλάιφερτ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το ανοιχτό γήπεδο, μπήκε από δεξιά και νίκησε με διαγώνιο σουτ τον Ράντου, για το 2-2 στο 45’.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τεράστια ευκαιρία του Ουντέρ, αλλά ο Τούρκος πλάσαρε άουτ σε κενή εστία. Στο 49’ έγινε η φάση που «σημάδεψε» την αναμέτρηση. Ο Λάζοβιτς σούταρε η μπάλα γλύστρησε από τα χέρια του Όλσεν, έγινε το 2-3, αλλά το VAR έσωσε τον Σουηδό και την Ρόμα, καθώς στην αρχή της φάσης ήταν για χιλιοστά εκτεθειμένος ο Πιάτεκ. 10 λεπτά αργότερα ο Κριστάντε έγραψε το τελικό 3-2 με δυνατό βολέ μετά από 1-2 με τον Κλάιφερτ. Ο ίδιος παίκτης σε κενή εστία σημάδεψε το δοκάρι στο 83’, για να έρθει στο 89 ο Πάντεφ από τη μικρή περιοχή, να αστοχήσει και να μην καταφέρει το 3-3 για την Τζένοα, που με την απόδοσή της εδικαιούτο τουλάχιστον το βαθμό.

ΡΟΜΑ(Ντι Φραντζέσκο): Όλσεν, Κολάροφ, Φλορένζι, Μανωλάς, Ζεσούς, Φάζιο, Κριστάντε, Ενζονζί, Ζανιόλο, Κλάιφερτ(80’ Σικ), Ουντέρ(76’ Σαντόν)

ΤΖΕΝΟΑ(Πραντέλι): Ράντου, Λάζοβιτς, Ρόμουλο(70’ Πάντεφ), Ζουκάνοβιτς(60’ Περέιρα), Ρομέρο, Μπιράσκι, Σάντρο(65’ Ρολόν), Μπέσα, Χίλιεμαρκ, Κουαμέ, Πιάτεκ