Γιορτή στη Λήμνο, «κλείδωσαν» την 7η θέση οι νησιώτες

Ο Άρης «πλήρωσε» την αστοχία των παικτών του και δεν κατάφερε να αποδράσει από τη Λήμνο με το ροζ φύλλο του αγώνα, γνωρίζοντας την ήττα από τον Ήφαιστο με 73-64.

Ο Ήφαιστος ξεκίνησε το ματς με ένα σερί 10-0, 13-2 και 17-5 στο 7ο λεπτό της πρώτης περιόδου. Σε εκείνο ακριβώς το σημείο εμφανίστηκε στο ματς ο Άρης χάρη κυρίως στους Τζόουνς και Νταλό.

Οι κίτρινοι έδειξαν υπομονή στην επίθεση και σε συνδυασμό με την καλή τους άμυνα επέστρεψαν σταδιακά στο ματς. Μάλιστα κατάφεραν να προηγηθούν για πρώτη φορά στον αγώνα στο 13’ με 18-19.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ήφαιστος ήταν καλύτερος των φιλοξενούμενων με αποτέλεσμα να κλείσει η περίοδος με το σκορ στο 52-44 υπέρ των γηπεδούχων. Τα διαδοχικά τρίποντα του Φρεϊμάνις έδωσαν προβάδισμα δέκα πόντων στον Ήφαιστο στα μέσα της τέταρτης περιόδου, αλλά ο Άρης δεν κατέθεσε τα όπλα κι έφτασε να μειώσει σε 63-57 στο 37’ και σε 65-59 στο 38’.

Η συνέχεια όμως δεν υπήρξε ανάλογη για τους κίτρινους, που έχασαν τρεις ευκαιρίες να μειώσουν ακόμη περισσότερο.

Το τελικό 70-59 διαμορφώθηκε ένα λεπτό πριν το τέλος της αναμέτρησης με τρίποντο του Σταμάτη.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 31-30, 52-44, 73-64

Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 16 (1) τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μανωλόπουλος 2, Μπρέιζελτον 3, Έβανς 17 (13 ριμπάουντ), Σταμάτης  8 (2), Διαμαντάκος, Μαπακέας, Χαριτόπουλος, Μούρτος, Φρεϊομάνις 23 (3 τρίποξντα, 6 ριμπάουντ), Γαρέζος, Γουίγκινς 4.

Άρης (Καστρίτης):  Τζόουνς 13 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίσ), Κάιζερ 2, Τολιόπουλος, Βεργίνης, Φλιώνης 5 (1), Μπελ 11 (2), Νταλό 10 (9 ριμπάουντ), Χρηστίδης 1, ΜακΓκί 12 (2), Χάρις 6.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηφαίστου Λήμνου: 14/34 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 27/36 βολές 35 (25 αμυντικά – 10 επιθετικά), 9 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 11 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη:  18/32 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 7/11 βολές, 29 (23 αμυντικά – 6 επιθετικά) ριμπάουντ, 14 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 18 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Ήφαιστος Λήμνου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας το Λαύριο (12/5), ενώ ο Άρης θα υποδεχθεί το Ρέθυμνο (12/5).